Wysyłka palet – jak to się robi i ile kosztuje?

Wysyłka palet – jak to się robi i ile kosztuje?

Często zdarza się, że musimy wysłać przesyłki o większych gabarytach lub chcemy nadać paczkę składającą się z wielu kartonów. Wysyłanie ich pojedynczo byłoby uciążliwe i drogie – w takim wypadku warto zastosować przesyłkę paletową. W celu zabezpieczenia ładunku, umieszcza się go na drewnianych europaletach, które są stosowane również po to, aby ułatwić transport.

Jak zapakować przesyłkę paletową?

Wysyłka palet - jak to się robi i ile kosztuje?Nadawanie przesyłek paletowych jest określone w regulaminach firm kurierskich. Tego typu paczki są coraz częściej wysyłane, dlatego znalezienie firmy, która zajmie się profesjonalną przesyłką, nie będzie sprawiało problemów. Większość firm akceptuje określone parametr palet, mianowicie podstawa musi mieć 120×80 centymetrów, a maksymalna wysokość palety z umieszczonym towarem nie może przekraczać 180 centymetrów. Akceptowana waga paczki zależy od firmy kurierskiej – wagę 700 kilogramów akceptuje DPD, 800 kilogramów FedEx, natomiast maksymalnie 1000 kilogramów UPS i DHL. Warto pamiętać, że podane gabaryty obejmują już samą paletę – jest to około 14,5 centymetra wysokości oraz 25 kilogramów wagi. Przesyłka umieszczona na palecie nie może wystawać poza jej obrys, a towar umieszczony na palecie musi być dodatkowo zabezpieczony kartonem. Dobrze, jeśli w paczkach wolne przestrzenie są wypełnione np. folią bąbelkową, a rogi zapakowanej na palecie przesyłki dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym. Towar można przytwierdzić do palety choćby za pomocą specjalnej folii, która dodatkowo utrzyma przesyłkę w stabilnej pozycji. Ciężkie paczki muszą znaleźć się na samym dole palety. Jeżeli przesyłka zawiera towary delikatne, należy oznakować przesyłkę i poinformować firmę kurierską, że przy dostawie wymagane jest zachowanie ostrożności.

Ile kosztuje wysyłka palet?

Ciężko jest jednoznacznie określić, ile będzie kosztowała wysyłka palet. Cena usługi zależy bowiem od wielu czynników. Ma na nią wpływ sama firma kurierska, waga i gabaryty palety, rodzaj przewożonego towaru. Jeśli transport będzie wymagał zachowania dodatkowych środków ostrożności, koszt wysyłki może wzrosnąć. Cena jest wyższa, gdy chcemy dodatkowo ubezpieczyć przesyłkę lub kiedy zależy nam na szybkim dostarczeniu paczki. Część tanich kurierów oferuje wstępną wycenę poprzez wypełnienie formularza zawartego na ich stronie internetowej, w sieci dostępna jest również porównywarka tego typu usług. Po podaniu wysokości, szerokości i wagi palety, można określić przybliżoną cenę usługi – w celu ostatecznej wyceny należy się jednak skontaktować z kurierem.