Jaka boazeria do sauny będzie najlepsza?

Jaka boazeria do sauny będzie najlepsza?

Podstawą idealnej sauny jest drewno, z jakiego jest zbudowana. Prawdziwym świętokradztwem byłoby wykorzystanie przy jej budowanie innego materiału. Jaki gatunek drewna będzie odpowiedni do stworzenia boazerii odpowiedniej właśnie do sauny?

W jaki sposób przygotowuje się saunę?

Jaka boazeria do sauny będzie najlepsza?Standardowo ścianki sauny zbudowane są z drewnianej boazerii o grubości minimum 120 milimetrów, którą możesz zakupić w sklepie Saunahome. Frontowa ściana również może być zabudowana z tego samego materiału, jednak obecnie najczęściej ta część zastępowana jest szkłem lub aluminium. Przy budowie warto rozgraniczyć poszczególne elementy – konstrukcyjne od tych niekonstrukcyjnych, ponieważ ostatecznie ma to spore znaczenie.

Z czego powinny być wykonane ściany kabiny?

To część konstrukcyjna, a więc absolutna podstawa sauny. Najlepsze są gatunki sprowadzane z dalekiej północy – ze Skandynawii, pozyskiwane z miejsc, w których spokojnie i wolno rosły przez długie lata. Najchętniej wybieranymi gatunkami są skandynawskie sosny, które nie posiadają sęków oraz cedry kanadyjskie i jodły. Zanim zostaną zastosowane do stworzenia konstrukcji sauny, muszą zostać odżywiczone. Pod nimi znaleźć się powinny oleiste gatunki drewna, takie jak iroko lub zwyczajne aluminium – to na takim szkielecie będzie opierać się cała konstrukcja.

Elementy pozakonstrukcyjne

W saunie bardzo ważne są również pozostałe elementy wyposażenia, a więc na przykład oparcia czy siedziska, na których będziemy przebywać podczas relaksujących seansów, osłony zlokalizowane przy piecu czy przy oświetleniu. W tym wypadku stosowane są jedynie liściaste gatunki drzew, które uprzednio poddawane są obróbce termicznej. Na liście tych najlepszych znajduje się abachi oraz osika palona.

Wersja dla zamożnych

Wśród stosowanych chętnie do budowy sauny gatunków drzew można zaliczyć również drewno cedrowe, będące klasyczne i piękne, posiadające znakomite parametry i właściwości do stworzenia takiego miejsca, jak sauna. Cena jednak jest znacznie wyższa niż w przypadku wcześniej wymienionych gatunków drzew – za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 250-300 złotych. Cedr wybierany jest również ze względu na swój niesamowity i zarazem bardzo charakterystyczny zapach, który w cieple jest wyczuwalny jeszcze bardziej. Tym samym sauna zaczyna nabierać  jeszcze bardziej niebiańskiego wymiaru.

Całkowity koszt wykonania sauny będzie uzależniony głównie od wyboru rodzaju drewna. Warto jednak traktować te kwestie całkiem serio – opłaci się to podczas chwil całkowitego odprężenia.