Co robić w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego?

Co robić w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego?

Każdego dnia prowadzisz pojazd, starasz się jeździć bezpiecznie, bez narażenia siebie i innych na utratę mienia, zdrowia i życia, lecz zupełnie nie z Twojej winy dochodzi do stłuczki lub wypadku? Przedstawiamy pięć kroków, które pomogą Tobie zachować zimną krew podczas tego nieprzyjemnego zdarzenia. W razie potrzeby odwiedź pomoc drogowa Kraków.

Podstawowe wyposażenie pojazdu w razie wypadku

Co robić w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego?Obowiązkowymi elementami w pojeździe jest gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Za brak pierwszego przedmiotu grozi kara nawet do 300 złotych, natomiast za nie posiadanie drugiego jest przewidziana kara, która wynosi od 20 do 500 złotych. Warto do tego zestawu dołożyć apteczkę pierwszej pomocy, która nie jest obowiązkowa, jednak dzięki niej możesz komuś uratować życie.

Przede wszystkim zachowaj spokój

Zdarzenie drogowe nie jest codziennym elementem każdego kierowcy, stąd przygotowanie na taką ewentualność jest dość znikome. Jeżeli dojdzie już do zderzenia, najważniejszą czynnością jest zachowanie spokoju, aby w stresie i zdezorientowaniu nie narobić jeszcze większego bałaganu, ze względu na to, że można w ten sposób zaszkodzić innym uczestnikom tej niecodziennej sytuacji.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Jeśli nasz stan nie wymaga udzielenia pierwszej pomocy lub hospitalizacji, kolejnym krokiem jest działanie w celu zabezpieczenia miejsca wypadku lub kolizji, np. jeśli Twój pojazd nie jest w stanie agonalnym, zgaś silnik, zaciągnij hamulec ręczny, aby uniknąć stoczenia się pojazdu i włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową dla zwiększenia Twojego bezpieczeństwa, ustaw trójkąt ostrzegawczy, w odpowiedniej odległości aby poinformować innych kierowców o zdarzeniu:

  • w terenie zabudowanym maksymalnie 1 metr od pojazdu,
  • w terenie niezabudowanym odległość wynosi od 30 do 50 metrów,
  • na drodze ekspresowej oraz autostradzie jest to 100 metrów.

Sprawdź stan uczestników wypadku

Obowiązkiem prawnym każdego sprawnego uczestnika i świadka zdarzenia jest udzielenie pomocy poszkodowanym. Za jej nie udzielenie kodeks karny przewiduje nawet 3 lata pozbawienia wolności. Pamiętaj o tym, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie masz obowiązku udzielać pomocy tylko wtedy, gdy jesteś narażony na utratę zdrowia lub życia.

Pomoc drogowa Lublin

Sprawdź wpierw, czy któraś z osób biorąca udział w zdarzeniu wymaga interwencji medycznej. Jeśli tak nie jest, masz do czynienia z kolizją drogową. Uczestnik zdarzenia może zażądać Twoje dane personalne, w tym właściciela pojazdu oraz zakład ubezpieczeń, w którym posiadasz polisę OC. W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji, wystarczy spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jednak przyjazd policjantów jest niezbędny, gdy:

  • uczestnik jest pod wpływem substancji odurzających, np. alkohol, narkotyki,
  • żadna ze stron nie uważa się za winną spowodowania wypadku
  • istnieją wątpliwości w kwestii okoliczności, w jakich nastąpiło zdarzenie drogowe.

Jeśli jednak co najmniej jedna osoba wymaga pomocy, wówczas mówimy o wypadku drogowym. Zadzwoń na numer alarmowy 112, uprzedzając wszystkich świadków, aby nie powielali połączenia i poinformuj o zdarzeniu. Najdokładniej jak to możliwe jego miejsce. Odpowiadaj na zadawane przez operatora pytania, podaj swoje dane, w celu skontaktowania się służb ratunkowych w razie niejasności. Nie rozłączaj się, poczekaj, aż operator to zrobi po przyjęciu zgłoszenia. Jeżeli po zgłoszeniu nastąpi zmiana sytuacji, jak najszybciej poinformuj o tym operatora numerów alarmowych.

Pomóż poszkodowanym

Następnym krokiem jest udzielenie pomocy uczestnikom wypadku, którzy niezwłocznie jej potrzebują, dlatego warto jest mieć przy sobie wspomnianą apteczkę. Jeżeli poszkodowany:

  • jest przytomny – nie zmieniaj jego pozycji, aby nie nabawić go więcej urazów,
  • jest nieprzytomny – sprawdź czy oddycha. Jeżeli nie, niezwłocznie rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową:
    • (u osoby dorosłej: 30 uciśnięć na 2 wdechy)
    • u dziecka od 1 roku życia: 5 wdechów, następnie 30 uciśnięć na 2 wdechy,
    • u niemowlęcia do 1 roku życia: 5 wdechów, 30 uciśnięć, następnie 15 uciśnięć na 2 wdechy.

Jeżeli w pobliżu są świadkowie, rozdziel pomiędzy nich zadania. Niech jeden zadzwoni po pomoc, drugi zabezpieczy zdarzenie, trzeci sprawdzi stan poszkodowanych etc.

Nie oddalaj się z miejsca zdarzenia

Zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy? Nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, zaczekaj na przyjazd służb. Istnieje ryzyko, że któraś z osób poszkodowanych może stracić przytomność lub oddech, a wtedy będzie potrzebna Twoja pomoc. Nigdy nie wiadomo w jakim stanie są uczestnicy wypadku. Po przyjeździe służb ratunkowych, przejmą one działania na miejscu zdarzenia.

Najważniejszy jest, dlatego każdy jest obowiązany do udzielenia pierwszej pomocy osobom jej potrzebujących. Życie jest bardzo kruche i powinniśmy zadbać o to, aby nie skończyło się ono przedwcześnie.