Korzystanie z lawety samochodowej – zalety i wady

Korzystanie z lawety samochodowej – zalety i wady

Awaria samochodu lub kolizja może zdarzyć się każdemu kierowcy. Najgorsza sytuacja jest wówczas, kiedy niemożliwe jest dalszej kontynuowanie jazdy. W takiej sytuacji trzeba znaleźć sposób na przetransportowanie samochodu w inne miejsce. Rozwiązaniem najczęściej jest laweta samochodowa. Korzystanie z lawety ma jedynak nie tylko swoje zalety, ale także i wady. Warto je poznać.

Korzystanie z lawety samochodowej

Jeśli ktoś nie korzystał z lawety osobiście, to z pewnością takie auto nie raz widział na drogach. Laweta samochodowa to nic innego jak ciężarówka posiadająca płaską platformę z tyłu. Każda laweta posiada specjalny system hydrauliczny. Służy on do opuszczania platformy, a tym samym tworzy z niej rampę. Dzięki temu operator lawety może wciągnąć uszkodzone auto na platformę za pomocą specjalnej liny. Po wciągnięciu auta platforma podnoszona jest to góry, a samochód zabezpieczany jest za pomocą specjalnych pasów. Pozwala to na bezpieczny transport samochodu. Auto w żaden sposób nie porusza się na platformie podczas transportu lawetą.

Potrzebując pomocy lawety samochodowej sprawdź ofertę: https://ciagutek.pl/laweta-warszawa/

Zalety korzystania z lawety samochodowej

Korzystanie z lawety ma wiele zalet. Przede wszystkim śmiało można powiedzieć, że laweta jest najbezpieczniejszym sposobem transportu uszkodzonego auta z jednego miejsca na drugie. Samochód jest odpowiednio zabezpieczony. Nie tylko przed ewentualnym zsunięciem się z lawety, ale również zabezpieczany jest przed możliwymi uszkodzeniami. Można mieć zatem pewność, że auto dojedzie na lawecie we wskazane miejsce bez jakiegokolwiek naruszenia. Tego typu transport auta jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż tradycyjne holowanie. Zwłaszcza na zakrętach. Poza tym bardzo często holowanie nie jest możliwe i laweta jest jedynym rozwiązaniem na transport samochodu.

Wady korzystania z lawety samochodowej

Transport na lawecie ma jednak swoją wadę. Główną wadę stanowi cena takiej usługi. Nie ma co ukrywać, że lawety samochodowe zużywają dość dużo paliwa. To bezpośrednio przekłada się na cenę usługi transportu samochodu na lawecie. Im trasa jest dłuższa, tym cena ta będzie wyższa. Decydując się zatem na skorzystanie z lawety trzeba być świadomym, że rachunek może być dość spory. Często jednak nie ma to żadnego znaczenia, jeśli nie ma się innego rozwiązania na przetransportowanie swojego samochodu z jednego miejsca na drugie. Warto jednak zawsze przed zamówieniem lawety zapytać o przybliżony koszt takiej usługi. Podając miejsce obecne i docelowe pomoc drogowa będzie w stanie oszacować koszt transportu samochodu.