Ratownictwo górnicze

Ratownictwo górnicze

Ratownictwo górnicze, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się ratowaniem górników w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ratownicy górniczy niosą pomoc podczas między innymi tąpnięć, wybuchów gazów kopalnianych, wyrzutach skał i gazów, pożarach wewnątrz kopalni, gwałtownych wdarciach wody do wyrobisk górniczych oraz przy usuwaniu skutków tych zdarzeń.

Ratownictwo górniczeRatownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) są rozmieszczeni we właściwie każdej kopalni w kraju. Jest to podstawa ratownictwa górniczego. W każdym zakładzie, zależnie od potrzeb znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu ratowników górniczych, w pełni wykwalifikowanych w ratowaniu górników. Nie należy jednak mylić ratowników górniczych z ratownikami medycznymi. Pierwszą różnicą jest długość szkolenia. Ratownicy w górnictwie odbywają 67 godzin lekcyjnych szkolenia, w tym 42 godziny zajęć praktycznych, ratownicy medyczni natomiast przechodzą 3- letnią szkołę wyższą na kierunku ratownictwo medyczne. Ponadto ratownik medyczny ma dużo szerszy zakres wiedzy w kategoriach ratowania życia ludzkiego, anatomii oraz procesów życiowych. Ratownik w górnictwie musi przede wszystkim być sprawny fizyczny, być w dobrej kondycji fizycznej, ale nie musi mieć tak rozległej wiedzy jak ratownik medyczny. Wspólną ich cechą jest to, że ich zadaniem jest ratowanie życia.

Ratownictwo górnicze czyli ludzie

Ratownicy, oprócz doskonałej kondycji, powinni również posiadać bardzo silną psychikę. Często zdarza się, że tkwią zamknięci w małych, ciemnych przestrzeniach podczas ratowania górników z wyrobisk. Nierzadko zdarza się też, że ludzie giną zanim ratownicy do nich dotrą, pomimo usilnych starań. Ich wyjątkowa odwaga i męstwo, a także profesjonalizm znane są w wielu krajach. Dzięki ich pomocy udało się uratować przed śmiercią wiele osób nie tylko w rodzimych kopalniach. Ratownicy jeżdżą też na misje za granicę, na miejsce trzęsienia ziemi jakie miało miejsce w Iranie czy osunięcia ziemi w Ameryce Południowej.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, oprócz oddziałów ratowników w kopalniach, posiada również rezerwy ratownicze umieszczone w Okręgowych Stacjach Ratownictwa Górniczego. Takich stacji jest cztery, znajdują się w : Bytomiu, Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim oraz Zabrzu. Stacje te utrzymane są w ciągłej gotowości i w razie potrzeby są wysyłane na wezwanie z zakładu górniczego.

W razie potrzeby służby CSRG udzielają pomocy straży pożarnej przy dużych katastrofach, na przykład podczas zawalenia się hali MTK w Chorzowie. Mogą również użyczać innym służbom sprzęt gaśniczy, lub sprzęt innego rodzaju.