Brama uchylna vs brama przesuwna

Brama uchylna vs brama przesuwna

Podczas montażu ogrodzenia, bardzo ważnym elementem jest brama wjazdowa. Liczy się nie tylko efekt wizualny, ale wygoda w obsłudze. Oprócz tego, istotne jest sprawdzenie, czy posiadamy odpowiednie warunki na jej instalację i wystarczającą ilość miejsca. Na rynku możemy spotkać dwa najbardziej popularne rodzaje bram, na które decydują się kupujący. Są to: bramy uchylne (skrzydłowe) oraz bramy przesuwne. Niezależnie od rodzaju, każda z nich powinna być dopasowana do ogrodzenia i stylu posesji. Który rodzaj wybrać? Który z nich jest lepszy?

Bramy uchylne

Bramy uchylne (inaczej skrzydłowe) jak sama nazwa wskazuje, posiadają jedno bądź dwa skrzydła, które są zamocowane do słupków bocznych za pomocą zawiasów. Gdy podjazd jest wąski, ale długi, odpowiednim wyborem będzie w tym wypadku brama jednoskrzydłowa. Należy jednak pamiętać, że otwieranie bramy ręcznie, może stanowić pewien problem, ze względu na jej duży ciężar. Dla bramy dwuskrzydłowej potrzebna jest zdecydowanie większa ilość wolnej przestrzeni, ponieważ każde ze skrzydeł może sięgać nawet do 3 metrów długości. Brama skrzydłowa musi otwierać się do wewnątrz posesji.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy na posesji jest mało przestrzeni między bramą a garażem. Dlaczego? W momencie otwierania tego rodzaju bramy, porusza się ona po wewnętrznej stronie, równolegle do ogrodzenia. Miejsca na przesunięcie skrzydła musi być tyle, ile wynosi szerokość bramy oraz długość przeciwwagi. Bardzo ważne jest aby na drodze przesuwanego skrzydła, nie znalazła się żadna przeszkoda, np.: furtka czy roślinność. Jeśli chodzi o bramy przesuwne, wyróżniamy ich dwa rodzaje: brama przesuwna na szynie i brama przesuwna samonośna. Pierwsza z nich wymaga zamontowania w podłożu szyny dolnej, natomiast samonośna nie wymaga montowania szyny w podłożu. Musi być jednak wyposażona w długą przeciwwagę, a do tego potrzebna jest dodatkowa przestrzeń do otwarcia bramy. Strona internetowa https://palisada.pl/ przedstawia doskonałą ofertę bram zarówno uchylnych, jak i przesuwnych. To firma, która gwarantuje wysoką jakość i zadowolenie klienta.

Którą z nich wybrać?

Można powiedzieć, że bramy uchylne doskonale sprawdzają się przy posesjach wąskich i długich, a bramy przesuwne – na działkach płytkich i szerokich. To jaką bramę wybierzesz, zależy od kształtu działki, długości podjazdu i oczywiście od indywidualnych preferencji. Brama uchylna wyróżnia się również tym, że jest tańsza od przesuwnej. Natomiast kiedy zdecydujemy się na automatykę to poniesiemy większe koszty, ponieważ jest ona droższa. Bramy przesuwne zyskują większą sympatię wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Przemawia za nimi to, że podczas otwierania i zamykania nie zajmują miejsca na podjeździe. Uchylne natomiast nie mają takiej zalety.