Kustodia w Kościele – funkcja i cena

Kustodia w Kościele – funkcja i cena

Kustodia to nazwa zaczerpnięta z języka łacińskiego (custodia od custos, custodis – stróż, dozorca lub też custodiere – ochraniać, ukrywać, strzec). W Kościele katolickim jest to naczynie liturgiczne wykonane z metalu, rodzaj puszki (czasem na nóżce lub podstawie), bywa gładkie i proste lub bogato zdobione, wewnątrz pozłacane.

Kustodia – funkcje

Kustodia w Kościele - funkcja i cenaKustodia są przeznaczone do przechowywania w tabernakulum konsekrowanej Hostii, czyli Najświętszego Sakramentu. Kapłan podczas publicznej adoracji przez wiernych, wyjmuje z ochronnego pojemnika i umieszcza hostię w Monstrancji. Wewnątrz kustodii znajduje się tzw. melchizedek (melchizedech – nazwa pochodząca od imienia kapłana, który – wychodząc naprzeciw Abrama powracającego ze zwycięskiej bitwy – przyniósł w darze ofiarnym chleb i wino). Jest to niewielki metalowy element, wykonany ze złota lub pozłacany, w kształcie podwójnego półksiężyca (stąd czasem stosowana inna nazwa – luna), który podtrzymuje Hostię wewnątrz pojemnika.

Można spotkać rozmaite kształty kustodii, ale najczęściej spotykane są okrągłe, prostokątne lub w kształcie domku, na cienkiej nóżce lub podstawie. Spotykane są najczęściej z jedną oszkloną ścianką – dzięki temu można wystawiać Najświętszy Sakrament bezpośrednio w tabernakulum, bez przenoszenia Go do monstrancji – lub z klapką.

Podobnie jak inne naczynia liturgiczne przeznaczone do składania w nich Hostii, nieprzypadkowo kustodia i melchizedek są wykonane ze szlachetnego metalu (najczęściej złota, rzadziej spotykane są pozłacane – dla elementów wykonanych z metali podlegających korozji). Świadczy to nie tylko o okazywaniu wielkiego szacunku wobec tego znaku ciągłej obecności pozostawionego ludziom przez Jezusa Chrystusa. Dopuszczalne decyzją Konferencji Episkopatu, która została zaakceptowana przez Stolicę Apostolską, naczynia liturgiczne można także wykonywać z trwałych materiałów niemetalicznych, które w danym kraju są uważane za szlachetne (np. kość słoniowa czy wyjątkowo twarde i odporne na długotrwałe używanie drewna). Warunkiem koniecznym jest tu zadbanie, by były wykonane stosownie do użytku liturgicznego.

Cena Kustodii

Ze względu na wykonanie kustodii z metali szlachetnych lub innych cennych surowców niemetalicznych, cena takiego pojemnika na Hostię jest waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zależy nie tylko od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane, ale także od wielkości oraz bogactwa zdobień.

Przykładowo:

Najprostsze klasyczne kustodium mosiężne pozłacane, bez zdobień, wysokości od 18 do 21 cm, na nóżce bez żłobień można zakupić w cenie od 200 do 800 zł.

Koszt kustodium złoconego 24 karatowym złotem z szybką, o wysokości 21 cm, na podstawie, wynosi od 1100 zł (dodatkowo można skorzystać z opcji grawerowania – ok. 2-3 zł od znaku, czyli litery, cyfry lub znaku interpunkcyjnego).

Za kustodia srebrne, zwykle bogato zdobione, cena waha się w granicach 1500 – 1800 zł.

Najbardziej okazałe, bogato zdobione kustodia gotyckie (często przedstawiające na podstawie sceny z życia Pana Jezusa lub postaci Ewangelistów), kosztują od 2200 zł.