Tapeta ścienna w cegły

Tapeta ścienna w cegły

W ostatnich latach tapety ścienne wracają do łask. Coraz więcej osób docenia szereg zalet, jakie się z nimi wiążą. Można je kłaść w różnych pomieszczeniach, również tych, gdzie panuje wilgoć, częste zanieczyszczenia. Kładzenie tapet jest możliwe nawet na suficie.

Tapety potrafią być bardzo efektowne. Dzięki nim możemy sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Ponadto tapety wiążą się z dodatkowymi zaletami, takimi jak ocieplenie, wygłuszenie ścian oraz ukrycie nierówności na tynku.

Obecnie wybór wzorów oraz kolorystyki tapet może przyprawić o zawrót głowy. Bardzo popularne od kilku lat są wzory imitujące beton, kamień lub tapeta ścienna w cegły. Zanim jednak wybierzemy określony wzór powinniśmy wybrać określony materiał. Istnieją tapety akrylowe, winylowe, korkowe, papierowe, tekstylne i inne. Wybór określonego typu powinniśmy uzależnić od pomieszczenia, w którym ma znaleźć się dana tapeta, od stopnia równości ścian oraz możliwości utrzymania czystości.

W łazience, ze względu na panującą wilgoć najlepszym pomysłem będzie wybranie tapety winylowej lub ze szklanego włókna. W sypialni możemy pozwolić sobie na jednowarstwową tapetę papierową.

W przypadku pomieszczeń takich jak pokój dzienny, czy jadalnia musimy przemyśleć, czy ściana, na której chcemy umieścić tapetę jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli tak nie jest możemy bardziej skupić się na walorach estetycznych przy wyborze. Jeśli jednak uszkodzenia są w pewnym stopniu możliwe warto zdecydować się na conajmniej opcję dwuwarstwową. Dobrym pomysłem jest przemyślenie zakupu tapet wykonanych z trawy morskiej, bambusa, czy sitowia.

Na tapetę o dużej wytrzymałości warto zdecydować się jeśli chcemy ozdobić nią kuchnię lub hol. Powinna być ona odporna na różne zarysowania, czy rozrywanie. Dobrze sprawdza się rozwiązanie w postaci tapety tekstylnej dodatkowo zabezpieczonej przed zabrudzeniem warstwą teflonu.

Często tapeta jest wyborem w przypadku ścian posiadających nierówności. Najlepiej sprawdzają się do tego celu tapety, które posiadają dodatkową warstwę flizeliny. Można również wybierać tapety strukturalne lub te, które wyposażono w warstwę spienionego winylu.

Kolorowe tapety to świetny sposób na ożywienie wnętrza. To idealne rozwiązanie dla odważnych osób, które chcą wprowadzić trochę życia w swoje mieszkanie. Najbardziej śmiałe osoby wybierają ostre kolory i niebanalne zestawienia, nie boją się zaszaleć z fakturą oraz ciekawymi wzorami. W zależności od upodobań można znaleźć tapety rustykalne, historyczne, czy pałacowe.