Jaką listwę progową wybrać?

Jaką listwę progową wybrać?

Dobrze wykończone i urządzone pomieszczenie to takie, które prezentuje się estetycznie. Aby było to możliwe zadbać należy o każdy szczegół. Nie można zapomnieć choćby o styku dwóch różnych podłóg. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej listwy progowej. Jej zastosowanie ma nie tylko dać odpowiedni efekt estetyczny, ale także zabezpieczyć szparę między dwiema krawędziami podłóg przed zabrudzeniami oraz wodą.

Listwa progowa a rodzaje podłóg

Wybór odpowiedniej listwy progowej zależy od kilku czynników. Oczywiście jednym z nich jest czynnik estetyczny. Jednak nie tylko on jest ważny przy wyborze listwy progowej. Bardzo ważny jest także aspekt praktyczny. Jeśli jednak chodzi o estetykę to kluczową rolę odgrywa kolor listwy progowej. Musi być on dopasowany do koloru podłogi lub drzwi. Jeśli jednak o aspekt praktyczny chodzi to pamiętać należy o rodzaju materiału, z którego listwa została wykonana, jej konstrukcji, a także o sposobie montażu. Dziś najczęściej wybiera się listwy produkowane z tworzysz sztucznych, aluminium czy mosiądzu. Drewniane listwy progowe powoli przechodzą do przeszłości. Wybór materiału, z którego wykonane są listwy progowe często uzależniony jest od rodzaju podłóg, które chce się połączyć.

Zobacz jak estetycznie można wykończyć posadzkę przy użyciu listwy progowej: https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/listwy-progowe-eleganckie-wykonczenie-posadzki/

Uniwersalna listwa progowa

Jeśli ma się do czynienia z podłogami różnego rodzaju wówczas najlepiej jest wykorzystać uniwersalną listwę progową. Jest to tzw. listwa dylatacyjna, która swoim kształtem przypomina literę T. Co ważne, tego typu listwa pozwala na zamaskowanie szpary w przypadku podłóg o różnej grubości. Listwy uniwersalne zawsze nakładane są od góry, kiedy podłogi są już skończone. Istotne jest to, iż tego typu listwy są proste w montażu. Mogą być klejone lub mocowane za pomocą kołków. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie trwalsze.

Listwa progowa a panele laminowane

Uniwersalna listwa progowa nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku paneli laminowanych. W tym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie listw połączeniowych w kształcie litery E. W przeciwieństwie do list uniwersalnych, listwy połączeniowe montowane są jeszcze w trakcie układania podłogi. W przypadku paneli laminowanych nie ma możliwości ich połączenia już po położeniu podłogi. Dlatego też w takich przypadku stosować należy listwy połączeniowe. Największą zaletą listw połączeniowych jest ich wysoka trwałość.

Listwa progowa a jej kolor

Jak wspomniano wcześniej, przy wyborze listw progowych bardzo ważny jest efekt wizualny. Kolor musi być dopasowany przede wszystkich do koloru podłóg. Ważny jest także kolor drzwi. Wszystko musi bowiem stanowić jedną spójną całość.