Jaki rodzaj pieca wybrać do sauny?

Jaki rodzaj pieca wybrać do sauny?

Domowa sauna to marzenie wielu Polaków. Sauna nie tylko odpręża, ale także jest dobra dla zdrowia. Obecnie mamy tak wiele dostępnych produktów, że zbudowanie własnej sauny w domu czy też na tarasie jest dość proste. Bardzo ważne wyborem jest odpowiedni piec, który będzie produkował nam parę.

Jaki piec do sauny wybrać?

Na początek musimy ustalić, jaka będzie wielkość sauny oraz jakie będzie jej przeznaczenie. W saunie musimy wytworzyć odpowiednie warunki, a więc określić, jaka będzie wilgotność powietrza oraz określić poziom temperatury. Za wytworzenie odpowiedniej temperatury jest odpowiedzialny oczywiście piec, więc powinien mieć dość dużą moc, aby był w stanie nagrzać wnętrze w całej saunie. Jeżeli będziemy budować większą saunę, będziemy potrzebować także pieca o dużo większej mocy.

Na efektywność grzania w saunie wpływa jej kształt oraz przeszklone drzwi i ściany, więc musimy dostosować do wielkości sauny piec o odpowiedniej mocy. Zanim jeszcze zakupimy piec, musimy także doskonale wiedzieć, ile osób będzie przebywać w saunie i ile czasu w ciągu dnia będziemy z niej korzystać.

Jakie cechy powinien mieć dobry piec do sauny?

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w budowaniu domowej sauny i nie wiemy jak taką saunę samodzielnie zbudować ani jaki piec wybrać to najlepszym rozwiązaniem będzie wybrać dobrego fachowca, który od lat zajmuje się budowaniem domowych saun i on już doskonale podpowie nam który piec zainstalować. Obecnie najmodniejszym piecem do domowej sauny jest piec posiadający generator oraz sterownik elektroniczny. Piece z elektronicznymi sterownikami potrafią dokładnie wyregulować temperaturę, a także gwarantują wszystkim osobom korzystającym z sauny bezpieczeństwo. Atutem tego rodzaju pieca jest również to, że możemy dodać do pieca olejki zapachowe.

Gdy będziemy wybierać, piec do naszej sauny warto zwrócić uwagę również na osłony, które będą zajmowały przestrzeń w kabinie sauny, ale także ważną rolę czynią zabezpieczenia, które chronią przed przegrzaniem. Jeśli chodzi natomiast o funkcjonalność, to warto wybrać piec, który ma prosty panel sterowania oraz wiele różnych dostępnych funkcji. Na polskim rynku znajdziemy piece do sauny, które mają wbudowane panele, jak również takie piece, które mają panele oddzielne.

Możemy zakupić do naszej sauny piec, który opalany drewnem, piec typu szwedzkiego, a także piece tunelowe oraz najczęściej zakupywane piece elektryczne. Kiedy pierwszy raz projektujemy saunę to zdecydowanie najlepiej doradzić się fachowca, który zajmuje się tym od lat, dzięki czemu zaoszczędzimy w ten sposób sporo nerwów, gdyż decydując się na budowę sauny samodzielnie, możemy zbudować saunę, która będzie niefunkcjonalna, a my potrzebujemy sauny, w której będziemy czuć się komfortowo. Profesjonalnych fachowców w dziedzinie saun możesz znaleźć w sklepie Saunahome. Z pewnością podzielą się radami w sprawie budowy sauny jak i wyborze pieca o odpowiedniej mocy.