Drzewce do baldachimu cena

Drzewce do baldachimu cena

Drzewce podtrzymujące płótno to niezwykle ważny element składowy całego baldachimu. Jego podstawowym celem w obrzędowości Kościoła Katolickiego jest osłonięcie Najświętszego Sakramentu. Ze względu na to, że zwykle stosowany jest podczas procesji odbywających się na zewnątrz kościoła (przede wszystkim podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, czyli Bożego Ciała, jak również w oktawie), powinien być jak najbardziej wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Im lepszy jakościowo materiał, tym większa pewność, że drzewce wytrzymają przez lata i będą służyć kolejnym pokoleniom wiernych. Podniosły charakter uroczystości obliguje do tego, by także ten – wbrew pozorom bardzo istotny element – prezentował się dobrze. Wybór kolorów nie jest może zbyt bogaty (od jasnego beżu przez odcienie brązu po mahoń), niemniej pozwala dopasować drzewce do rodzaju baldachimu i zapewnić – poza podstawową funkcją ochronną – bardziej dekoracyjny i odświętny wygląd tego ważnego elementu.

Na rynku można spotkać rozmaite rodzaje drzewc do baldachimu – zwykle są wykonane z drzew liściastych (najczęściej bukowego lub brzozowego, ze względu na ich trwałość i odporność zarówno na słońce jak i deszcz). Producenci dokładają wszelkich starań by były jak najbardziej wytrzymałe i dobrze impregnowane, także ze względu na przechowywanie ich w różnych warunkach przez długi czas. Także gładkość materiału, by trzymające osoby miały możliwie największy komfort, jest niezwykle istotna.

Cena kompletu 4 drzewc do podtrzymywania baldachimu waha się od kilkuset do kilku tysięcy w zależności od:

  • materiału, z którego są wykonane;
  • dostępności z okuciami (zwykle mosiężne w kolorze srebra lub złota, ewentualnie niklowane lub pozłacane), czy też samodzielnie;
  • sprzedaży pojedynczych tyk lub w kompletach;
  • zakupu gotowych czy robionych na zamówienie drzewc;
  • rodzaju zdobień;
  • długości oraz średnicy kija.

Przykładowo:

Cena drzewc długości 190 cm z drewna brzozowego wynosi  między 1500 zł do 2000 zł (w zależności od wyboru opcji z okuciami lub bez nich, a także materiału, z jakiego wykonane są te wieńczące tykę elementy).

Komplet drzewc z drewna brzozowego o długości 220 cm można zakupić od 900 zł (bez okuć) do 1800 zł (z okuciami).

Drzewce o wysokości 220 cm skręcane, lakierowane, z drewna bukowego jasnego lub ciemnego (bejcowane), z mosiężnymi okuciami kosztują od 1600 zł do 2700 zł.

Najdłuższe dostępne na rynku drzewce (235 cm) wraz z okuciami kosztują około 2200 zł.