Najpopularniejsze wzory haftu weneckiego

Najpopularniejsze wzory haftu weneckiego

Haft to słowo pochodzące z języka niemieckiego. Wyrażenie to oznacza spięcie, spojenie. W ówczesnym świecie haftem nazywa się metodę ozdabiania tkanin, skóry, filcu i innych materiałów. Do działań tych używa się ręcznie obsługiwanych szydełek lub igły oraz nici i innych dodatków.  Czym jest haft wenecki? Jakie są najpopularniejsze wzory haftu weneckiego?

Haft richelieu – popularny haft wenecki

Najpopularniejsze wzory haftu weneckiegoHaft wenecki to popularna nazwa bardziej sprecyzowanego haftu richelieu. Cechą charakterystyczną haftu jest ażurowe utkanie imitujące koronkę. Nazwa techniki pochodzi od nazwiska francuskiego kardynała Armanda Jeana Richelieu, za którego panowania metoda ta była bardzo ceniona i popularna na ówczesnym dworze.

Haft ten – najczęściej w białym kolorze – to aplikacja z dzierganymi, ażurowymi kompozycjami, które zapełnione są różnego rodzaju pajączkami czy słupkami.

Haft wenecki wykonuje się w ręku bez użycia żadnych dodatkowych akcesoriów – tamburyn, stojaków. Uważany jest on za prosty i efektowny sposób ozdabiania. Wykonuje się go na materiale gęsto i równo tkanym, który posiada jednakowy splot.

Więcej o hafcie richelieu możesz przeczytać na https://www.sn2world.com/pl/

Najpopularniejsze wzory haftu weneckiego

Haft wenecki wykonywany może być na różne sposoby. Wzory i metody haftowania zależne są od materiału, przeznaczenia haftu oraz umiejętności i zaawansowania osoby wykonującej aplikację.

Wzory haftowane sposobem weneckim to piękne, ażurowe zdobienia, które zachwycają swoim wyglądem. Wśród najbardziej popularnych wzorów haftu weneckiego można wyróżniać:

  • odwzorowania roślin – kwiatów, winogron, owoców, kompozycji kwiatowych
  • hafty zwierząt, ptaków
  • wzory łowieckie
  • kształty serwetkowe,
  • wzory spiralne
  • wzory folklorystyczne
  • wiele innych

Najpopularniejsze wzory haftu weneckiego mogą być ozdobą, jak również częścią wielu produktów. Haft richelieu wykorzystywany może być do tworzenia serwet, obrusów, odzieży – spódnic, sukienek, bluzek, jak również różnego rodzaju ozdób. Mogą występować również w postaci naszywek upiększających dany element.

Jak wykonać haft wenecki?

Do haftowania metodą richelieu potrzebne są:

  • mulina – atłaska lub kordonka w białym kolorze
  • materiał
  • igła
  • papier pergaminowy z narysowanym wzorem
  • czarny długopis, flamaster, itp.

Wybrany wzór narysowany na pergaminowym papierze należy odrysować – przez kalkę, na przygotowane płótno. Wzór przyłożony do materiału – w pewnej odległości od brzegu, powinien zostać przypięty szpilkami tak, aby podczas odwzorowywania nie przesuwał się i nie przemieszczał. Odbity wzór należy konturować fastrygą, dwa razy obok siebie. Kolejno należy haftować cały wzór – najlepiej ściegiem dzierganym. Haft może być wykonany bezpośrednio na docelowym materiale, jak również wycięty i przyszyty do innej powierzchni.

Zobacz także: rodzaje elektrod spawalniczych