Jak zrobić torebkę z filcu dla dziewczynki

Jak zrobić torebkę z filcu dla dziewczynki

Każda młoda dama pragnie mieć torebkę nie tylko dla lalek. Dlaczego więc nie poruszyć wyobraźni, poprosić mamę lub ciocię i razem z nimi przenieść się do świata manualnych prac i uszyć coś samemu?

W XXI wieku ogromne pokłony w świecie mody zbiera materiał zwany filcem. Gdzie człowiek się nie ruszy czy będą to Krupówki w Zakopanym czy może promenada w Jastrzębiej Górze nad polskim Morzem Bałtyckim wszędzie na straganach, kramach, wystawach sklepowych oferowane są nam kupującym torebki z filcu. A wcale nie są to tanie rzeczy. Ceny zaczynają się już od około 50 zł za torebkę, a kończą na cenach bardzo wysokich. Dzisiaj z miłą chęcią przedstawię Wam jak samemu w domowych zaciszu zrobić taką torebkę dla córki czy może właśnie dla siebie? Zanim jednak do tego przejdziemy warto parę słów poświęcić materiałowi, który jest naszym głównym bohaterem.

Filc – jest to wyrób włókienniczy, który otrzymujemy poprzez spilśnianie czyli proces łączenia włókien w jedną masę. Filce stosuje się przede wszystkim do wyrobu kapeluszy, beretów, obuwia oraz różnego rodzaju tarcz polerskich, uszczelek, podkładek, wykładzin izolacyjnych i dźwiękochłonnych, na okleiny młoteczków klawiatur do pianin i fortepianów, więc nasz materiał ma, również zastosowanie w muzyce i nie tylko.

Jak uszyć filcową torebkę?

1. Oczywiście pierwszym zadaniem, aby nasza torebka w ogóle mogła powstać jest krojenie. Do tego „Zabiegu” potrzebne nam będzie szablony, nożyczki, kreda lub mydełko krawieckie oraz najważniejsze to FILC.

2. Później czas na odrysowanie poszczególnych szablonów za pomocą mydełka krawieckiego, a później jeszcze dokładniejsze ich wycięcie za pomocą nożyczek. Ważne jest aby nożyczki był ostre i przeznaczone do materiałów. 

3. Po wycięciu wszystkich kształtów z filcu, które będą nam potrzebne do stworzenia torebki sprawdzamy czy aby na pewno mamy wszystko co pozwoli nam uszyć filcową torebkę.

4. Zawsze fajną opcją dodatkową jest przystrojenie naszej torebki jakimiś ozdobami filcowymi. Używamy szablonów krawieckich, które przedstawiają pieski, kotki, serduszka, kotwice piracką. Odrysowujemy dany szablon i wycinamy z filcu.

5. Wybrane przez nas np. serduszka przypinamy za pomocą szpilek na kawałku torebki. Później odpalamy maszynę do szycia i za pomocą ściegu zygzakowego przyszywamy serduszka. Taki ścieg pozwoli nam przyszyć serduszka w estetyczny sposób.

6. Jako kobieta uważam, że każdy torebka powinna mieć zamek. Zamek o wielkości różnych rozmiarów możemy kupić w każdej pasmanterii. Zamek oczywiście również przyszywamy maszynowo.

7. Teraz nadszedł czas na zrobienie uszek czyli uchwytów do naszej torebki z filcu. Następnie z taśmy parcianej wycinamy dwa prostokąty o długości 8 cm, zapalniczką przypalamy końce (żeby się nie siepały) i zszywamy wraz z metalowym półkolem.

8. Wszywamy suwak, później obracamy nasze cudo na lewą stronę i za pomocą mydełka krawieckiego zaznaczamy, w którym miejscu będą mieściły się nasze uchwyciki.

9. Powracamy na prawą stronę i za pomocą nitów oraz napownicy montujemy uchwyty, które wcześniej uszyliśmy – patrz pkt. 7.

10. Z taśmy parcianej, karabinczków oraz regulatora zrobimy pasek i….

11.  Nasza torebka jest gotowa…

Wykonanie nie należy do najłatwiejszych, ale czegóż się nie robi dla tego, by mieć w swojej szafie coś takiego, czego nikt inny na ulicy mieć nie będzie! Powodzenia!

Kiedy już wszystko sprawdziliśmy i jesteśmy pewni, że wszystko już jest gotowe zabieramy się do szycia. Oczywiście ja polecam szycie na maszynie. Jest mniej czasochłonne i już za kilka chwil możemy się cieszyć nową torebką w naszej garderobie.