Zasady dobrego składu DTP

Zasady dobrego składu DTP

W wielu sytuacjach potrzebujemy obrobić odpowiednio napisany tekst. Często samodzielnie nie mamy na to czasu, a na rynku mamy wielu ekspertów, którzy zajmują się tym od wielu lat i mogą szybko wykonać dla nas takie zlecenie. Profesjonaliści, którzy się tym zajmują doskonale wiedzą, że nie jest to takie łatwe. Potrzebujemy wprowadzić do tekstu odpowiednią estetykę, funkcjonalność oraz sformatować tekst tak, aby przyjemnie się go czytało.

Składowanie polega na nadaniu tekstu odpowiedniego wyglądu, dzięki czemu czytelnik już na pierwszy rzut oka widzi, że tekst jest ładnie sformatowany I będzie się go przyjemnie czytać. Musimy w tym celu dobrać odpowiednie czcionki, wprowadzić wszelkie wyrównania tekstu, czy też wprowadzić interlinie. Kiedy już dobierzemy odpowiednie czcionki i wprowadzimy wszelkie wyrównania, możemy zacząć go łamać, czyli ustalać miejsce w kolumnach.

Jakie są poprawne zasady dobrego składu DTP?

Format

Na początek musimy ustalić odpowiedni format, czyli w jakiej postaci i w jakim rozmiarze będzie książką którą chcemy wydrukować. Na początek może to wydawać się bardzo proste, ale omawiając to szczegółowo musimy tutaj ustalić odpowiednią liczbę stron, treść całej publikacji oraz wszelkie rozliczenia finansowe z tym związane.

To, co jest ważne podczas składu DTP to to, aby powielać zabiegi, które już raz zostały użyte w publikacji. Mówiąc prościej, gdy już na pierwszej stronie zdecydujemy się, aby opuścić pierwszą kolumnę rozdziału to następne rozdziały w naszej publikacji również powinny zostać w ten sam sposób opuszczone, aby wszystko było ładnie zgrane.

Tytuły i Śródtytuły

Kolejnym elementem w składzie DTP jest to, aby tytuły oraz wszelkie śródtytuły w książce były wielokrotnie oddzielony od tekstu. Ważne jest to, aby śródtytuły nigdy nie kończyły danej strony, aby po prostu przenosić je do następnej. Musimy także pamiętać o tym, aby odpowiednio ponumerować strony.

Przypisy

Innym ważnym szczegółem, gdy składamy dobry DTP jest umieszczanie notatek. Notatki najczęściej są przypisami, które stosujemy na dole danej strony, aby czytelnik mógł dokładnie dowiedzieć się znaczenia słowa, które jest użyte w treści, ale jest ono dość skomplikowane i dlatego używa się przypisów. W przypadku tabeli warto, a nawet należy umieszczać wszelkie przepisy bezpośrednio pod tabelami, jak również jest to ważne w przypadku ilustracji występujących w książkach. Również nie powinniśmy zamykać rozdziałów obrazkami czy też tabelami.

Dzielenie wyrazów, cyfr

Jeżeli chodzi o dzielenie wyrazów, gdy nie mieszczą się one w jednej linijce, to nie etycznie wygląda wyraz, który składa się z czterech liter i w takim przypadku należy cały wyraz przenieść do następnej linii. Z kolei cyfry należy oddzielać spacjami na przykład 10 000.

Praca nad składem DTP to wymagające i trudne zadanie. Dobry specjalista dba przede wszystkim o właściwą symetrie, jak również o wszelkie ważne detale. Doświadczona osoba, która zajmuje się tego typu pracą powinna znać szereg zasad, dzięki którym można stworzyć niesamowite dzieło, które będzie czytelne i estetyczne dla każdego czytelnika.

Firmy zajmujące się składem DTP:

  • Studio Grafpa
    Adres: os. Oświecenia 55/85, 31-636 Kraków
    Telefon: 12 31 44 998
    E-mail: studio@grafpa.pl
    Zapraszamy do zapoznania się z ofertą
  • Aisne Studio Graficzne
    Adres: ul. Mikołajska 8, 31-027 Kraków
    Telefon: +48 514 272 724
    E-mail: biuro@poligrafia8.krakow.pl
  • Studio Graficzne Papercut
    Adres: Zabłocie 25, 30-701 Kraków
    Telefon: +48 793 866 140
    E-mail: hello@papercut.pl
  • Studio MOT
    Adres: Józefitów 6, 30-039 Kraków
    Telefon: 12 312 17 12
    E-mail: biuro@studiomot.pl