Akcesoria potrzebne do samodzielnego serwisowania nart

Akcesoria potrzebne do samodzielnego serwisowania nart

Każdy, kto wyjeżdża zimą na narty chcę spędzić czas jak najprzyjemniej. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić sprzęt narciarski, aby później móc spokojnie zjeżdżać ze stoków i nie martwić się, że narty mogą nagle się uszkodzić. Możemy samodzielnie naprawiać swoje narty i potrzebuję do tego odrobinę czasu, miejsce w garażu lub w domu, niezbędne narzędzia do serwisowania nart oraz odrobinę wiedzy w tym temacie.

Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne do samodzielnego serwisowania nart?

Najważniejszym etapem podczas serwisowania nart jest ostrzenie krawędzi bocznej. Bez odpowiedniego naostrzenia tych krawędzi będziemy mieli problemy z wchodzeniem w ostre i krótkie zakręty oraz nasza prędkość będzie mniejsza i będziemy podatni na więcej upadków. Podczas długiej i szybciej jazdy, krawędzie boczne nart szybko się tępią, więc po każdym dniu używania nart powinniśmy je odpowiednio naostrzyć.

Jednym z niezbędnych narzędzi, dzięki któremu będziemy mogli prawidłowo serwisować narty jest standardowe imadło. Dobre imadło pomoże nam stabilnie zamocować narty, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio wykonać wszelkie czynności, takie jak cyklinowanie, szczotkowanie oraz naostrzenie nart.

Akcesoria potrzebne do samodzielnego serwisowania nartKolejnym narzędziem, które będzie nam potrzebne to pilnik. Tutaj mamy do wyboru różnego rodzaju silniki od 40 mm do 250 mm, ale nie ma to większego znaczenia i możemy samodzielnie zdecydować którą długość pilnika wybierzemy do swoich nart. Najczęściej do domowego warsztatu serwisowania nart wystarczy nam standardowy pilnik, ale możemy także zakupić specjalistyczne pilniki, które wykonane są ze stopu stali narzędziowej czy też z węglika spiekanego.

Następnym narzędziem, które będzie nam potrzebne to guma szlifierska. Dzięki temu narzędziu już po ostrzeniu będziemy mogli usunąć tak zwane druty, które powstają po obróbce krawędzi nart, które ostrzymy. Gumy szlifierskie możemy nabyć w różnych rozmiarach oraz w różnych kolorach. Występują także gumy miękkie oraz twarde. Gumy będziemy także używać, aby usunąć rdzę, która nachodzi na nartę.

Jednym z ostatnich narzędzi, które będzie nam potrzebne do serwisowania nart i wykończenia krawędzi będzie pilnik diamentowy. Pilniki diamentowe pomogą nam idealnie wygładzić wszelkie krawędzie oraz pozbędziemy się tak zwanego drutu.

Podsumowanie

Podsumowując do prawidłowego serwisowania nart będziemy potrzebować: imadła narciarskiego, ostrzałki o regulowanym kącie, kamienie szlifierskie, które muszą być dopasowane do ostrzałki, pilniki diamentowe o różnej grubości, które również będą pasować do ostrzałki oraz zdzieracz boków, na który potocznie mówimy pazur.

Czynności, jakie musimy wykonać do samodzielnego serwisowania nart to: planowanie boku narty, naostrzenie krawędzi dolnej, polerowanie krawędzi dolnej za pomocą pilnika diamentowego, naostrzenie krawędzi bocznej oraz jej finalny polerowanie najlepiej pilnikiem diamentowym. W ten sposób możemy samodzielnie serwisować swoje narty w domu, bez ponoszenia dużych kosztów w profesjonalnym serwisie nart.