Na czym polega praca niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?

Na czym polega praca niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?

Bardzo często zdarzają się kraksy, stłuczki i wypadki domowe. Zdarzenia drogowe nie budzą już niczyjego zdziwienia. Mniejsze lub większe kolizje zdarzają się codziennie. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Po uszkodzeniu pojazdu trzeba ustalić wiele formalności, które mają na celu zyskanie ubezpieczenia.

W czym może pomóc rzeczoznawca samochodowy?

Na czym polega praca niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?Rzeczoznawca samochodowy to ekspert posiadający doświadczenie z zakresu motoryzacji. Jego zadaniem jest wydanie pożądanej opinii, a także przygotowanie ekspertyz, które są podstawą do postępowania prowadzącego przez sąd i firmy ubezpieczeniowe oraz inne instytucje.

Do obowiązków rzeczoznawcy należy wiele zadań. Przede wszystkim wydaje on szczegółowe opinie dotyczące sytuacji po wypadku, a także dotyczące różnych awarii samochodu.  Ponadto rzeczoznawca wydaje także opinie dotyczące stanu technicznego pojazdów, a także wykonuje badania diagnostyczne.

Aby zostać rzeczoznawcą trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Pierwszy z nich to posiadanie wykształcenia średniego i ukończenie dwuletniej praktyki związanej z motoryzacją. Koniecznie trzeba także posiadać prawo jazdy kategorii A, B, C lub C1. Kolejny wymóg to posiadanie certyfikatu, który dotyczy rzeczoznawstwa samochodowego. Jego zdobycie nie jest takie proste. W pierwszej kolejności trzeba ukończyć kurs trwający około 18 miesięcy. Jest on bardzo drogi i wymagający, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Kolejny wymóg, który trzeba koniecznie spełnić, aby zostać rzeczoznawcą samochodowym, jest wpisanie się na listę rzeczoznawców, którą prowadzi jedno z ministerstw. Ważne jest także posiadanie zaświadczenia o niekaralności.

Mimo, ze wymagań jest bardzo dużo i kandydata czeka długa droga do pokonania, z pewnością warto podjąć trud, aby zdobyć ten zawód. Rzeczoznawca samochodowy może liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Warto jednak pamiętać, że są one zależne od ilości wykonanych wycen i stopnia zaawansowania wydanych ekspertyz.

Jak należy rozmawiać z rzeczoznawcą samochodowym?

Po kolizji należy dokładnie opowiedzieć rzeczoznawcy samochodowemu przebieg wydarzeń. Nie można pominąć, żadnych ważnych faktów, nie można też podkoloryzować sytuacji. Ponadto właściciel samochodu powinien jak najbardziej dokładnie określić uszkodzenia, które miały miejsce. Niektórych zepsuć nie widać na pierwszy rzut oka, dlatego jest to akie ważne, aby rzeczoznawca mógł poprawnie wypisać protokół.

Więcej o pracy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego możesz przeczytać klikając w link.