TOP 5 Modernistycznego Poznania – 5 modernistycznych obiektów z Poznaniu

TOP 5 Modernistycznego Poznania – 5 modernistycznych obiektów z Poznaniu

Poznań kojarzy się z koziołkami, Ostrowem Tumskim i początkami państwa Polskiego, a niektórym jeszcze z rogalami Świętomarcińskimi. Czy można w nim zobaczyć więcej niż zabytkowe śródmieście? Niż pozostałości po długiej historii naszego kraju? W opozycji dla tego, co stare przedstawiamy TOP 5 modernistycznych obiektów Poznania. Wybór nie był łatwy. Poznań poszczycić się może sporym dobytkiem architektury modernistycznej. Pięknej? Zaskakującej? Oryginalnej? A może brzydkiej? Z modernizmem już tak jest, urzeka lub odstrasza. Poznań jednak skłania się ku pierwszej opcji

TOP 5 modernistycznych obiektów Poznania

TOP 5 Modernistycznego Poznania – 5 modernistycznych obiektów z PoznaniuI — Hala widowiskowo Sportowa Arena – inspirowana na rzymskiej hali Palazzetto dello Sport, choć większa i zbudowana inną techniką. Powstała w 1974 r., kilka lat po tej w Rzymie. Zachwyca architekturą już z zewnątrz, choć wymaga remontu. Mówi się, że po remoncie będzie jednym z najpiękniejszych, modernistycznych budynków Poznania. We wewnątrz to potężna hala, w której rozegrano wiele prestiżowych zawodów sportowych między innymi w siatkówce czy koszykówce.

II – Międzynarodowe Targi Poznańskie — czysta elegancja i międzynarodowy styl na szlaku modernistycznej architektury Poznania. Już od początku >przeznaczone był na wielkie, również międzynarodowe imprezy, dlatego są niezwykle funkcjonalne, przy tym jednak zaprojektowane w dobrym stylu. Budynki, którymi Poznań może pochwalić się przed całą Europą. Na kompleks składa się kilka budynków, budowę pierwszych rozpoczęto już w 1911 r. Część z tych najstarszych wpisana została do Rejestru Zabytków.

III – Okrąglak – symbol modernizmu w poznaniu zaprojektowany przez słynnego architekta Marka w latach 1949 – 1954 jako dom towarowy. Prezentuje sobą wzorcowe cechy stylu, nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz (na przykład klatki schodowe). Ma kształt walca o dziewięciu piętrach, centralnie usytuowane są dwie klatki schodowe. Okrąglak wpisuje się też świetnie w otoczenie, co często słabo wychodzi modernistycznym architektą. Dziś pełni funkcję biurowo-usługową. Tuż obok wybudowano zaś mniejszy budynek biurowy zwany kwadracikiem, nawiązujący swoją elewacją do Okrąglaka.

IV – Kamienica Telewizory – a dokładnie to budynek o funkcji i mieszkalnej, i usługowej zlokalizowany na ul. św. Marcina. Budynek zawdzięcza swoją nazwę znajdującemu się tam niegdyś sklepowi radiowo-telewizyjnemu oraz charakterystycznej elewacji z przeszklonymi wykuszami przypominającymi trochę ekrany. Okna te miały służyć nie tylko dekoracji, chodziło o to, aby doświetlić północną ścianę budynku oknami wychodzącymi na zachód. Była to pierwsza taka instalacja w Polsce. W budynku znajdziemy też typowe dla modernizmu oszklone klatki schodowe.

V – Stary Browar – zbudowany został na miejscu dziewiętnastowiecznego browaru Huggera, architekci zostawili jednak niewiele oryginalnych elementów, tworząc coś zupełnie nowego. Swoją architekturą, nawiązuje mimo wszystko do dziewiętnastowiecznych budynków przemysłowych. To chyba właśnie dlatego poznaniacy bardzo to lubią i szczerze polecają turystą!

Więcej ciekawych informacji o poznańskiej architekturze możecie znaleźć pod linkiem.