Jak wybrać pierwszy keyboard do nauki gry? Poradnik

Jak wybrać pierwszy keyboard do nauki gry? Poradnik

Wybór odpowiedniego keyboardu do nauki gry warto odpowiednio przemyśleć. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze preferencje, ale również cenę oraz jakość instrumentu.

Czym się kierować przy wyborze pierwszego keyboardu?

Najważniejszą kwestią, którą warto rozważyć przy zakupie tego instrumentu jest to, czy posiada on klawiaturę dynamiczną. Ten typ klawiatury potrafi zarejestrować siłę uderzenia. W praktyce oznacza to, że im mocniej uderzymy w klawisze, tym głośniejszy dźwięk uzyskamy. Jest to bardzo istotne, ponieważ od samego początku naszej przygody z graniem uczymy się dostosowywać siłę uderzenia i mamy dużo lepsze wyczucie keyboardu. Nauka gry przy użyciu klawiatury dynamicznej powoduje, że łatwiej będzie nam się przestawić na grę na pianinie i szkolić się w coraz to bardziej zaawansowanych technikach gry.

Kolejnym elementem, który powinien posiadać keyboard do nauki gry jest klawiatura o pełnowymiarowych klawiszach. Powinien on zawierać przynajmniej 61 klawiszy. Jest to kluczowe dla nauki gry dźwięków o różnej wysokości i częstotliwości. Od tych najniższych do bardzo wysokich. Wybór instrumentu z tak dużą liczbą klawiszy również może zaprocentować na przyszłość. Zwiększy to naszą umiejętność gry i sprawność manualną, ponieważ zmusi to nas do sprawnego przechodzenia przez całą gamę dźwięków.

Wybierz keyboard o przyjemnym, głębokim brzmieniu

Jeśli zależy nam na tym, żeby z naszego instrumentu płynęły dźwięki przyjazne dla naszych uszu to warto zwrócić uwagę na brzmienie keyboardu. Warto przetestować dany keyboard przed kupnem (jeśli to możliwe), warto zasięgnąć rady profesjonalistów. Keyboard powinien posiadać odpowiednio dużą polifonię głosową. To właśnie ten element wpływa na to, jak wiele brzmień i efektów dźwiękowych może zostać wykorzystane w jednym momencie. Ilość głosów polifonii w keyboardzie do nauki gry powinna wynosić 32 lub 48 głosów. Na początek taka liczba powinna nam wystarczyć. Jeśli odpowiednio rozwiniemy nasze umiejętności gry najlepiej pod okiem profesjonalnych instruktorów, to wtedy można zakupić bardziej zaawansowany sprzęt. Liczba głosów polifonii w takich keyboardach może wynosić 64, 96, 128 lub nawet 256 – lecz taka liczba jest potrzebna głównie profesjonalnym aranżerom dźwięku oraz kompozytorom.

Zwróć uwagę na własne potrzeby

Oprócz wyżej wymienionych elementów istnieje wiele szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy klawiatura się nie zacina i czy nie gra zbyt głośnych lub zbyt cichych dźwięków. Ważnym i niemalże nieodzownym elementem każdego keyboardu jest dobry wyświetlacz. Powinien on być czytelny, ponieważ na nim widnieją najważniejsze ustawienia instrumentu. Jeśli zależy nam na powtarzaniu pewnych sekwencji dźwięków to przyda nam się sekwencer. Urządzenie to zapamięta sekwencje dźwięków, umożliwiając ich wielokrotne odtwarzanie. Możemy w ten sposób tworzyć nasze pierwsze, może niezbyt zaawansowane kompozycje, ale rozwinie to naszą kreatywność. Instrument powinien posiadać także liczną pamięć, przez co będziemy mogli zapisywać liczne utwory, które stworzymy.

Dla zupełnie początkującego keyboard nie musi posiadać takich elementów, jak np. liczba głosów polifonii wynosząca 64 lub więcej. Keyboardy posiadające taką ich liczbę są zazwyczaj droższe, a i tak nie wykorzystamy w pełni ich potencjału.