Najpiękniej zdobione kielichy mszalne

Najpiękniej zdobione kielichy mszalne

Kielich liturgiczny to jedno z najważniejszych naczyń mszalnych, nieodzowne do sprawowania sakramentu Eucharystii. Tradycyjnie, kielichy mszalne charakteryzują się piękną formą, adekwatną do wzniosłości aktu liturgicznego. Ich wnętrze, które ma styczność z winem konsekrowanym, powinno być złocone. Przedstawiamy poniżej wybór najpiękniejszych kielichów mszalnych – ponieważ często są one wybierane jako tzw. „dar ołtarza”, na każdym z nich istnieje możliwość wykonania grawera, upamiętniającego okoliczności, w jakich został ofiarowany.

Dekoracyjny kielich barokowy

Dekoracyjny kielich barokowy kojarzy się z epoką, w której sztuka sakralna święciła swoje największe triumfy. Przywodzi na myśl splendor i wspaniałość liturgii mszalnej. Jego niewielka, smukła czarka została umieszczona w koszyczku z subtelnym, barokowym zdobieniem o fantazyjnej, miękkiej linii. Trzon posiada gruszkowaty nodus, ozdobiony twarzami cherubinów i harmonijnie przechodzi w podstawę, bogato udekorowanym ornamentem małżowinowo – chrząstkowym, tak charakterystycznym dla epoki baroku. Cała powierzchnia kielicha została precyzyjnie pokryta 24-karatowym złotem. Jego wysokość wynosi 24,5 cm. Kielich doskonale będzie współgrał z wystrojem większości tradycyjnych, polskich świątyń, w których barokowe elementy są bardzo rozpowszechnione.

Kielich współczesny z filigranowymi zdobieniami

Kielich współczesny z filigranowymi zdobieniami charakteryzuje się szlachetną, prostą formą i harmonijnymi proporcjami. Szeroka podstawa i smukły trzon utrzymane są w stylu minimalistycznym i pozbawione zdobień. Delikatny koszyczek, w którym umieszczono czarkę, jest wykonany w technice filigranu – ażurowa siatka, ułożona z cieniutkich drucików, tworzy subtelny wzór, zachwycający swoim wyrafinowaniem i elegancją. Również owalny nodus jest filigranowy. Całość ma kolor złoty, przy czym czarkę wykonano z metalu matowego, a trzon i podstawę – z polerowanego, co daje niezwykle oryginalny efekt. Filigran przyozdobiono czerwonymi kamieniami, których kolor stanowi symboliczne nawiązanie do krwi Chrystusa. Wysokość kielicha wynosi 20,5 cm, a jego pojemność to 300 ml.

Kielich liturgiczny pozłacany

Kielich liturgiczny pozłacany, ozdobiony aniołami ze srebra, to niezwykle oryginalne naczynie liturgiczne, o pięknej, bogato zdobionej formie. Proporcjonalna, rozszerzona czarka umieszczona została w koszyczku ozdobionym wspaniałymi, klasycznymi ornamentami. Również gruszkowaty nodus i podstawa są bogato pokryte grawerami. Wśród motywów dekoracyjnych na pierwszym planie widoczne są anielskie skrzydła, harmonijnie wkomponowane w koszyk i podstawę. Kielich wykonany jest ze srebra o wysokiej próbie 925 i złocony, z wyjątkiem właśnie postaci aniołów, które pozostały srebrne – połączenie tych dwóch kolorowych metali zapewnia niezwykle dekoracyjny, oryginalny efekt. Wysokość naczynia liturgicznego wynosi 23 cm.

Więcej kielichów liturgicznych możecie zobaczyć na witrynie internetowej Pracowni Brązowniczej Sacrum, która jest producentem różnych naczyń liturgicznych w tym min: kielichów mszalnych.