Kim jest dekarz i czym się zajmuje? Poradnik budowlańca

Kim jest dekarz i czym się zajmuje? Poradnik budowlańca

Jest to nikt inny jak rzemieślnik, który zajmuje się naprawianiem oraz pokrywaniem dachów materiałami takimi jak dachówki, blacho-dachówki, strzecha czy kamieniem. W naszym kraju działa między innymi Polskie Stowarzyszenie Dekarzy założone w 1999 roku.

Kim jest dekarz i czym się zajmuje? Poradnik budowlańcaDekarz wykonuje bardzo istotny element budownictwa, jakim jest pokrycie dachu. Dach składa się z konstrukcji nośnej, podkładu oraz poszycia dachowego. Poszycie, które jest dziełem Dekarza jest jednym z ważniejszych elementów dachu albowiem chroni bezpośrednio budowlę przed wpływami atmosferycznymi. Źle wykonane poszycie dachowe ma negatywny wpływ na trwałość budynku, ponieważ to właśnie ono powinno chronić przede wszystkim przed wilgocią ale także wytrzymać liczne podmuchy wiatru, a także zmiany temperatury otoczenia. Taki zawodowiec zajmować się może również uzupełnieniem dachów czyli przykładowo rynnami odpływowymi. Praca w tym zawodzie posiada dwa widoczne, różniące się od siebie etapy.

Praca na ziemi

Najczęściej wykonywana w warsztacie albo obok budynku. Wraz z cieślą Pracuje tam na różnego rodzaju urządzeniach takich jak, gilotyny do blachy mechaniczne i ręczne, zaginarki hydrauliczne czy zaginarki ręczne segmentowe oraz wszelkie narzędzia dekarskie. Narzędzia do obróbki blachy są absolutną podstawą ponieważ to właśnie blacha jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do pokryć dachowych. Używana ze względu na swoje liczne zalety. Jest łatwo dostępna, tania i bezpieczna dlatego dekarze decydują się na korzystanie z tego surowca.

Praca na dachu

Kiedy dekarz już przygotuje wszystko co trzeba w swoim warsztacie przystępuje do drugiego etapu swojej pracy, czyli tak zwanego wyjścia na świeże powietrze. Jednak jest to mniej przyjemna część pracy ze względu na wiele czynników. Uciążliwa może być z powodu hałasu przy cięciu blach, zmiennej temperatury czy wielu godzinom w niewygodnej pozycji. Lutowanie blach powoduje utlenianie różnego rodzaju szkodliwych gazów. Nieustanne podnoszenie materiałów może okazać się męczące  a na dłuższą metę może prowadzić do groźnych, przewlekłych chorób narządu ruchu. Największym zagrożeniem zawodowym jest jednak upadek z wysokości podczas montażu i skaleczenie się podczas cięcia blachy.

Do podjęcia pracy w wyżej wymienionym zawodzie niezbędne okażą się zdolności manualne tak jak wyobraźnia przestrzenna. Przyda się także pozwolenie na prace wysokościową. Brak lęku wysokości, jak i w niektórych przypadkach odwaga są mile widziane przed zdecydowaniem się na ten kierunek.