Kariera kierowcy zawodowego

Kariera kierowcy zawodowego

Rajdy to jeden z najbardziej emocjonujących sportów na świecie, który przyciąga miliony widzów na świecie. Kierowca rajdowy musi nie tylko zmierzyć się z czasem, ale także z nierównym i różnorodnym ukształtowaniem terenu, wymagającym wyjątkowych umiejętności i talentu.

Nie każdy jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu, dlatego najlepiej rozwijać swoje umiejętności już od najmłodszych lat. Jedną z dróg osiągnięcia tego celu jest karting dla dzieci uczący obycia z maszyną oraz pokonywania strachu i przeciwności na torze. Intensywne ćwiczenia na torach gokartowych oraz udział w mistrzostwach kartingowych dają możliwość stopniowego awansu do wyższych klas sportów motorowych. Warto pamiętać, że wielu współczesnych mistrzów tak właśnie zaczynała swoją przygodę z rajdami. Również Robert Kubica, pierwszy Polak startujący w prestiżowej Formule 1 zaczął swoją przygodę na torze gokartowym.

Od czego zacząć przygodę?

Kariera kierowcy zawodowegoJeżeli jesteś pasjonatem sportów motorowych, najlepiej zacząć od odwiedzenia lokalnego toru gokartowego lub skontaktowania się z profesjonalnym teamem gokartowym, np. Fundacją Racing Driver Program (driverprogram.pl). Pamiętaj jednak, że ścieżka kariery kierowcy rajdowego jest niestety pełna pułapek, wyrzeczeń jak i pozbawiona żadnych obietnic co będzie w przyszłości. Wracając do tematu teamów kartingowych – warto mieć już za sobą kilka jazd, by wiedzieć na czym dokładnie polega ściganie w kartingu dla dzieci. Następnie pojawiają się regularne treningi sprawnościowe oraz na torze. Kierowca rajdowy, jak każdy profesjonalny sportowiec, musi dbać o swoją siłę fizyczną oraz kondycję, by móc sprawnie poruszać pojazdem. Nie wolno również zapominać o ćwiczeniach koordynacji wzrokowo-ruchowej, które poprawiają spostrzegawczość. Do tego dochodzi również dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały, wspierające koncentrację na torze.

Bardzo ważnym elementem treningu jest udział w lokalnych, krajowych i międzynarodowych wyścigach lub mistrzostwach kartingowych, pozwalających mierzyć się z innymi kierowcami w naszym wieku. Taka rywalizacja pobudza do działania i uodparnia na jazdę w napięciu i stresie, pozwalając jednocześnie piąć się po kolejnych szczeblach wyścigowej kariery.

Szlifowanie talentu rozpoczęte w młodym wieku procentuje w dalszej karierze sportowej, jednak wymagają dużych poświęceń, szczególnie w zakresie wolnego czasu, który kierowcy poświęcają głównie na treningi, ćwiczenia fizyczne oraz sprawnościowe czy udział w zawodach. Sukcesu nie da się odnieść z dnia na dzień, jednak dzięki ciężkiej pracy istnieje możliwość otrzymania wsparcia z różnorodnych programów sponsorskich, umożliwiających start w międzynarodowych zawodach kartingowych lub w wyższych klasach sportach motorowych, czyli np. w rajdach.

Nie zapominajmy przy tym, że karting i rajdy to również świetna, pełna rywalizacji i szybkości zabawa!