Czy warto iść na studia podyplomowe?

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Nie da się ukryć, że każdego dobrego specjalistę cechuje chęć nieustającego rozwoju. Jedną z podstawowych dróg do zdobycia wiedzy, kwalifikacji i nowych umiejętności są studia podyplomowe. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie: czy warto pójść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to inwestycja w samego siebie

Warto mieć świadomość, że studia – czy to I, czy II stopnia – nie służą jedynie zdobyciu tak zwanego papierka. Jest to czas intensywnego rozwoju i poszerzania wiedzy, niezbędnej do wykonywania zawodu. Mimo wszystko wiele osób odczuwa niedosyt po ukończeniu studiów. Dobry specjalista w swoim fachu nie może bazować na podstawowej wiedzy; konieczne jest poszerzenie jej – ogólnie, ale i w jakimś konkretnym kierunku.

Tak zwana podyplomówka różni się od studiów tym, że zagadnienia obejmują węższy, bardziej specjalistyczny, zakres wiedzy. Uczą także umiejętności praktycznych i dają kwalifikacje, niezbędne do wspinania się po drabinie sukcesów zawodowych. Jest to więc inwestycja w samego siebie i niejako sprecyzowanie kierunku rozwoju zawodowego. Po studiach podyplomowych możesz liczyć na lepsze stanowisko pracy czy też awans. Nie ma co kryć, że najczęściej przekłada się to również na kwestie wynagrodzenia.

Podbeskidzie – gdzie kształcić się na studiach podyplomowych?

Największe możliwości kształcenia oferują duże miasta; na Podbeskidziu jest to przede wszystkim Bielsko-Biała. Studia można tam podjąć w jednej z sześciu funkcjonujących na terenie miasta uczelni wyższych. Wydaje się zatem, że wybór jest dość duży. W ofercie edukacyjnej szkół znaleźć można większość pożądanych kierunków: ekonomicznych, technicznych, pedagogicznych, humanistycznych, medycznych itd.

Sporym zainteresowanie cieszy się Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna (WSEH) w Bielsku-Białej. Można na niej realizować również program studiów podyplomowych. Warto też wspomnieć, że jest to jedyna uczelnia na Podbeskidziu z uprawnieniami do prowadzenia studiów II stopnia na kierunkach filologia (angielska i niemiecka) oraz zarządzanie.

Na jaki kierunek studiów podyplomowych warto się zdecydować?

Z pewnością obiecującym kierunkiem jest certyfikowany Project Manager. Zajęcia na tym kierunku prowadzone są przez akredytowanych Project Managerów IPMA oraz przez praktyków biznesu. Kolejna przydatna opcja to języki obce w biznesie. Odkąd świat stał się globalną wioską, umiejętności językowe pracowników są niezwykle ważne. Otwiera to wiele możliwości, a niekiedy wręcz drzwi do kariery. Warto zwrócić uwagę również na nowoczesne koncepcje zarządzania czy zarządzanie przedsiębiorstwem. Ponadto dostępne są takie kierunki jak: rachunkowość zarządcza i controlling, sztuka coachingu w biznesie, public relations czy psychologia w biznesie.

Zanim dokonasz wyboru – zastanów się nad tym, w jakim kierunku chciałbyś rozwijać swoją karierę zawodową.