Jakie firanki pasują do rolet dzień/noc?

Jakie firanki pasują do rolet dzień/noc?

Rolety dzień/noc już od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z ich funkcjonalności i praktyczności. Rolety dzień/noc zbudowane są z dwóch tkanin, które, zachodząc na siebie, tworzą w pomieszczeniu różne stopnie zaciemnienia. Dzięki temu możliwe jest stworzenie w mieszkaniu prawdziwie wyjątkowej atmosfery. Bogata oferta kolorów oraz wzorów takich rolet sprawia, że dobranie do nich odpowiednich firanek może nastręczać problemów. Pojawia się także pytanie, czy należy w ogóle zestawiać je z firankami. Rolety stanowią już bowiem same w sobie ozdobę okna i całego pomieszczenia. Mimo wszystko pozostawienie ich samotnych w ramie okiennej sprawi, że będą wyglądać dość surowo. Połączenie odpowiednich firanek z roletami z pewnością doda także każdemu wnętrzu modnego i jednocześnie szykownego wyglądu.

Jakie firanki zatem pasują do rolet dzień/noc?

Jakie firanki pasują do rolet dzień/noc?
Sklep oferujący bogaty wybór firan w Krakowie

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest – umiar. Eksperci od aranżacji wnętrz przekonują, że najbardziej uniwersalną, a zarazem najbardziej stylową propozycją są firanki z gładkiego i transparentnego materiału o jednolitym kolorze, np. białe, kremowe lub pudrowe. Aby dodać odrobinę fantazyjności i przełamać kolorystycznie tę kompozycję, można umieścić na firankach dekoracyjne zapięcia. Najlepiej sprawdzą się te o geometrycznym kształcie (prostokątne lub kwadratowe) w kolorze zbliżonym do koloru firanek i rolet, ale nieznacznie się odróżniającym. Ważne, aby nie przesadzić z ilością dobieranych odcieni.

W przypadku rolet dzień/noc dobrze sprawdzą się także firanki delikatnie marszczone lub puszczone luźno aż do podłogi lub parapetu, wykonane np. z woalu lub tiulu. Takie materiały lekko powiewają na wietrze i delikatnie rozpraszają światło, przez co dodają lekkości całemu wnętrzu.

Rodzaj dobieranych firanek uzależniony jest również od rodzaju pomieszczenia, w którym będą wisieć. Jeśli szukamy idealnego rozwiązania do sypialni, warto postawić na styl romantyczny lub prowansalski, czyli pastelowe firany wykonane z muślinu lub woalu, natomiast rolety w sypialni powinny być utrzymane w ciemnej kolorystyce (ciemne kolory lepiej pochłaniają światło).

W kuchni warto zdecydować się na minimalizm i prostotę. Najlepszym pomysłem jest wybór białych lub kremowych firanek o znikomej dekoracyjności i bez dodatkowych ozdób w połączeniu z odpowiednio pasującym kolorem rolet.

Duża uniwersalność rolet dzień/noc sprawia, że dopasowanie do nich firanek nie powinno stanowić większego problemu. Najważniejszy w tym temacie jest umiar i postawienie na minimalizm. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze pomieszczenia zyskają modny i gustowny wygląd.