Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne? – Poradnik Inwestora

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne? – Poradnik Inwestora

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który chce zainwestować duże fundusze w komercyjne powierzchnie. Czy jest to dochodowy biznes? Nieruchomość, a zwłaszcza te komercyjne to idealne miejsce do zrobienia dużych pieniędzy, ale z pewnymi zastrzeżeniami, które przedstawiamy poniżej.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Inwestowanie w komercyjne powierzchnie różni się znacząco. Zupełnie inne wyzwania, ale i możliwości. Kwoty też są w tej branży o wiele wyższe. Obecnie nieruchomości komercyjne cieszą się dużą popularnością. Dają ogromne możliwości i potrafią zwrócić się o wiele szybciej niż te prywatne. Zyski, które dostarczy nam umiejętne pokierowanie wynajmem bądź organizacja biznesu mogą być naprawdę duże. Wynajem firmom miejsc na punkty usługowe lub biura generować może miesięczny dochód liczony w dziesiątkach i setkach tysięcy. Odsprzedaż jednorazowo może wzbogacić nas o okrągłą sumkę, a duża liczba osób przechodzących w centrum koło takiego miejsca może być początkiem lukratywnego biznesu. Niestety pojawia się tutaj pierwsza przeszkoda, jaką jest właśnie wysoka suma inwestycji. Przy okazji mniejszych lub dywersyfikacji łatwiej jest odnieść sukces. Można wtedy odpowiednio manipulować stratami i zyskami, a w przypadku nieruchomości komercyjnych wszystko musi „odpalić” za pierwszym razem.

Nieruchomości Komercyjne – problemy inwestycyjne

Problemy, z jakimi można się spotkać przy okazji inwestycji w nieruchomości komercyjne, też są inne niż w przypadku tych zwykłych. Pierwszym mogą być pozwolenia i przepisy. Utknięcie na kilka miesięcy z powodu braku zgody może spowodować opłakane skutki. Niepłacenie czynszu poprzez bankrutujące firmy, na które nie mamy wpływu związane ręce i nie przyniesie zysku. Wyszukanie klientów na wynajem też nie jest proste. Na rynku nie funkcjonuje ich wielu i trzeba liczyć się z dłuższym postojem. Samodzielne otwarcie biznesu w takim miejscu również może nastręczać wiele trudności. Należy też ciągle pamiętać o tym, że te problemy dotyczą gigantycznych sum i o ile w inwestycji prywatnej możemy pozwolić sobie na stratę tysiąca czy dwóch z powodu braku chętnych lokatorów na wynajem, o tyle tutaj strata ta może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy. Jeśli mamy konkretny plan i wiedzę jak wykorzystać ten smakowity kąsek, jakim jest nieruchomość komercyjna, to duże możliwości może wygenerować naprawdę okazały zysk. Jeśli zaś szukamy po prostu okazji na zarobek i nie mamy doświadczenia z tym tematem to lepiej poszukać innego bardziej pewnego interesu. Nieruchomości komercyjne niosą ze sobą pewne ryzyko, a jest ono jeszcze większe, bo w grę wchodzą duże pieniądze. Dobrym pomysłem może być też zatrudnienie specjalisty do obsługi takiego przedsięwzięcia. Z pewnością będzie wiedział co zrobić, aby wygenerować zysk z takiej nieruchomości i zwiększa znacząco nasze szanse na sukces.