Rekuperacja – czym jest i jak działa wentylacja przyszłości

Rekuperacja – czym jest i jak działa wentylacja przyszłości

Systemy klimatyzacji i wentylacji spotkać można już w większości domów. Nie może to dziwić. Dobry system wentylacyjny znacząco podnosi komfort mieszkania. Na rynku dostępne są różne rozwiązania w tym zakresie. Od kilku już lat coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż system rekuperacyjny jest nie tylko skuteczny, oszczędny, ale i pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Warto zatem wiedzieć czym jest rekuperacja i jak działa.

Czym jest rekuperacja?

Jak wspomniano, rekuperacja to system wentylacyjny. Dokładniej rzecz ujmując jest to system wentylacji mechanicznej, który umożliwia odzyskiwanie ciepła. Przeciwieństwem rekuperacji jest system wentylacji grawitacyjnej. System ten zasysa powietrze wytwarzane przez kominy. Jest to tradycyjne rozwiązanie, które do pewnego czasu było rozwiązaniem najpowszechniejszym. System wentylacji grawitacyjnej obarczony jest jednak istotnymi wadami. Po pierwsze, system ten znacznie ochładza pomieszczenia. Po drugie, nie ma możliwości usunięcia wilgoci. Inaczej to wygląda w przypadku rekuperacji. Działanie tego systemu jest zupełnie inne. System rekuperacji opiera się na ruchu powietrza nawiewowego czerpanego z pomieszczeń. Oznacza to, że rekuperacja daje możliwość odzyskiwania ciepła. Mówiąc prosto, rekuperacja to wymiana zużytego i brudnego powietrza na powietrze, które jest czyste i świeże.

Działanie rekuperacji

Głównym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator. Zadaniem tego urządzenia jest wciąganie powietrza w dwóch strumieniach. Strumień pierwszy stanowi powietrze czyste i świeże. Powietrze to pobierane jest z zewnątrz budynku. Z kolei strumień drugi to powietrze zużyte i brudne. Jak można się domyśleć w tym przypadku jest to powietrze pobierane z wnętrza budynku. Dostaje się do rekuperatora poprzez kratki umieszczone w ścianach pomieszczeń. Podczas pracy systemu rekuperacji oczywiście oba te strumienie powietrza w żadnym momencie nie mieszają się ze sobą. Drugim ważnym elementem w rekuperacji jest wymiennik. Poprzez ten element zużyte powietrze wypuszczane jest na zewnątrz, przy czym wymiennik zatrzymuje jego ciepło. Ciepło to przejmowane jest przez strumień czystego powietrza. Dzięki temu do pomieszczeń wpuszczane jest powietrze czyste i świeże oraz jednocześnie ciepłe. Dlatego rekuperacja nie ochładza pomieszczeń tak jak wentylacja grawitacyjna. Ogromną zaletą rekuperacji jest oczyszczanie powietrza. Przede wszystkim ze wszelkiego rodzaju alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla alergików.

Wpływ rekuperacji na zdrowie

System rekuperacji to nie tylko dobre rozwiązanie dla alergików, ale dla wszystkich. Rekuperacja bowiem pozytywnie wpływa na zdrowie wszystkich domowników. Wszytko dzięki regularnemu oczyszczaniu i filtrowaniu powietrza, które pobierane jest z zewnątrz. Śmiało można powiedzieć, że rekuperacja zapewnia czystsze powietrze niż to, które dostaje się do domu przez otwarte okna. Nie tylko zatem alergicy, ale i osoby z problemami z układem oddechowym powinny zastanowić się nam montażem rekuperacji w swoim domu przez firmę AKWIN.