Czyszczenie klimatyzacji domowej i jej serwis – kiedy warto wykonać, na czym to polega i ile kosztuje?

Czyszczenie klimatyzacji domowej i jej serwis – kiedy warto wykonać, na czym to polega i ile kosztuje?

Dobrze funkcjonująca domowa klimatyzacja to jeden z celów, jaki stawia sobie każdy użytkownik w upalne lata. Nawet wtedy, gdy, tak jak w Polsce, lato jest krótkie a dni naprawdę upalnych może być niewiele. Jednak coraz mniejsze mieszkania i niższe sufity sprawiają, że wysoka temperatura w domach i mieszkaniach może naprawdę dokuczyć.

Czyszczenie klimatyzacji domowej

Nie ma takiego pomieszczenia, bez względu na stopień czystości, a nawet sterylności, w którym sprawnie funkcjonująca klimatyzacja pozostawałaby idealnie czysta, pozbawiona zanieczyszczeń wnikających w system. Klimatyzacja spełnia najwyższe wymagania oczyszczania i chłodzenia pomieszczeń tylko wtedy, gdy sama pozostaje w optymalnie doskonałym stanie.

Aby domowa klimatyzacja spełniała swoje zadanie musi być pielęgnowana. Z jednej strony poprzez okresowe wymiany filtrów w klimatyzatorze a z drugiej poprzez profesjonalne czyszczenie, odgrzybianie jej i dezynfekowanie.

Jak często trzeba serwisować domową klimatyzację? 

Profesjonalne, okresowe serwisowanie klimatyzacji przez firmę AKWIN powinno się przeprowadzać dwa razy do roku, najlepiej wiosną, czyli przed intensywnym letnim użytkowaniem oraz jesienią, po okresie letnim. Dzięki systematycznemu planowaniu przeglądów klimatyzacja, przede wszystkim, będzie działała sprawnie, czyli dokładnie tak jak sobie wyobrażamy, wprowadzając kolejne parametry ustawień. Poza tym zapewni w domu świeże powietrze, pozbawione bakterii i grzybów, które mają prawo narastać w nieoczyszczanym systemie.

Serwis domowej klimatyzacji przeprowadzany przez firmowych serwisantów najczęściej obejmuje:

  • sprawdzenie wszystkich funkcji systemu klimatyzacji
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
  • przegląd obiegu elektrycznego systemu
  • przegląd układu odprowadzenia skroplin
  • dokładne oczyszczanie
  • czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej
  • odgrzybianie i dezynfekowanie parownika jednostki wewnętrznej
  • przegląd i czyszczenie obudowy
  • czyszczenie i dezynfekcja filtrów w jednostkach wewnętrznych
  • wymiana filtrów i ewentualnie innych elementów systemu

Każdy użytkownik domowej klimatyzacji powinien pamiętać o wymianie znajdującego się w klimatyzatorze filtra. Można to zrobić samodzielnie, ponieważ w większości systemach dostęp do wymiennego filtra jest bardzo prosty i wygodny. Filtry jednorazowe powinno wymieniać się co trzy miesiące, chociaż częstotliwość zależy od ilości kurzu czy pyłków obecnych w danym pomieszczeniu czy domu. Filtry wielokrotnego użytku należy czyścić przy pomocy odkurzacza i wody.