Czym jest indeks giełdowy?

Czym jest indeks giełdowy?

Kiedy po wielu latach pracy osiągamy wolność finansową i mamy pieniądze, które leżą tylko na koncie i nie pracują na siebie, to wtedy zaczynamy interesować się inwestowaniem. Obecnie istnieje wiele sposobów, aby inwestować swoje pieniądze. Jedni wybierają zakup złota, inni inwestują w nieruchomości, a jeszcze inni decydują się na inwestycje giełdowe.

Czy warto inwestować na giełdzie?

Żeby zacząć inwestować na giełdzie, musimy dobrze zapoznać się z tym inwestowaniem, gdyż nie posiadając odpowiedniej wiedzy na ten temat, możemy szybko stracić nasze pieniądze, a tego nie chcemy, więc warto przejść odpowiednie szkolenia i inwestować tak, aby osiągać, jak największe zyski.

W inwestowaniu pieniędzy pomoże nam indeks giełdowy, który jest wskaźnikiem i informatorem dla inwestorów, w jaki sposób zmieniają się aktualne ceny oraz pokazuje różnego rodzaju tendencję, jakie panują w danym okresie na rynku i jak to wyglądało wcześniej.

Dlaczego warto korzystać z indeksu giełdowego?

W dzisiejszych czasach na przeciętnej giełdzie mamy notowane od kilkuset do nawet kilku tysięcy różnych spółek. Oczywiste jest, że jedna przeciętna osoba nie będzie w stanie na bieżąco wszystkiego śledzić. Dlatego właśnie został stworzony indeks giełdowy, który śledzi wszystkie ruchy, jakie były spowodowane wcześniej na giełdzie oraz możemy na bieżąco sprawdzać, jaki był wzrost czy spadek danej akcji.

Obecnie najstarszym indeksem giełdowym jest DJIA, czyli Dow Jones Industrial Average. Ten najbardziej znany indeks giełdowy jest w przybliżeniu średnią arytmetyczną 30 największych spółek, które notowane są na giełdzie nowojorskiej. W roku 1943 został wprowadzony nowoczesny indeks giełdowy o nazwie S&P 500, który notuje 500 najważniejszych spółek.

Jak wygląda indeks giełdowy w Polsce?

Polska Giełda to przede wszystkim WIG i WIG20. Są to dwa najważniejsze indeksy na polskiej giełdzie. Oprócz tych dwóch indeksów giełdowych mamy również szereg wielu innych indeksów, w których najpopularniejszymi są indeksy średnich spółek mWIG40, oraz tych małych spółek sWIG80.