Praca w geodezji – na czym polega praca geodety? – Poradnik

Praca w geodezji – na czym polega praca geodety? – Poradnik

Obowiązki zawodowe geodetów

Geodeci zajmują się wszelkiego rodzaju pomiarami gruntów i działek, na których planowane jest wybudowanie fundamentów pod budynki, dróg i autostrad. Na podstawie swoich pomiarów przygotowują również mapy oraz sporządzają dokumentacje potrzebne do celów prawniczych i ewidencje gruntów. Geodeci mogą zajmować się też urządzaniem terenów leśnych i rolnych. Prowadzą też opisy rzeźby terenów i znajdujących się w nich składników mineralnych. Co więcej, osoby wykonujące ten zawód wyceniają też wartość nieruchomości. Podstawą do takiej wyceny jest dokumentacja geodezyjno-kartograficzna.

Jak zostać geodetą?

Aby zostać przedstawicielem tego zawodu należy skończyć studia wyższe na kierunku geodezja i kartografia. Podczas studiowania kandydaci poznają specjalistyczny sprzęt niezbędny do wykonywania pomiarów podstawowych, realizacyjnych, sytuacyjno-wysokościowych i inwentaryzacyjnych. Studenci uczą się także nowinek branżowych, których znajomość z pewnością przyda się podczas wykonywania pracy zawodowej.

Możliwości pracy geodetów

Geodeci pracują na etatach w jednostkach administracji państwowej oraz w urzędach na szczeblu samorządowym. Obowiązkiem każdej gminy jest zatrudnienie przynajmniej jednego geodety. Przedstawiciele tego zawodu pracują również w firmach budowniczych i geodezyjnych, w których przygotowują między innymi mapy do ksiąg wieczystych. Ubiegać o pracę można się także w firmach górniczych, kopalniach i spółkach zajmujących się poszukiwaniem ropy, gazu i złóż surowców takich jak np. węgla kamiennego czy brunatnego, a nawet w wydawnictwach kartograficznych. Warto podkreślić, że wielu przedstawicieli tego zawodu prowadzi własną działalność i wykonuje pomiary na zlecenie ludności.

Zarobki geodetów

Zarobki geodetów są bardzo różne i w dużej mierze zależą od doświadczenia i stażu pracy. Wysokość pensji uzależniona jest także od miejsca zatrudnienia. Na etacie geodeci zarabiają średnio około 2100-2700 zł netto.  Zdecydowanie więcej zarabia się na własnej działalności, gdzie zarobki mogą dochodzić do kilku tysięcy miesięcznie. Wysokość pensji jest częściowo uzależniona także od pogody i pory roku. Piastujący to stanowisko najwięcej zarabiają latem, zazwyczaj od maja i czerwca ich pensja jest zdecydowanie wyższa ponieważ pojawia się więcej zleceń. Z kolei zimą geodeci zarabiają stosunkowo mniej.

Wato wiedzieć

Praca geodetów wiąże się z ciągłym dokształcaniem i doskonaleniem. Z tego względu dobrze jest, jeśli ten zawód wybierają kandydaci kierujący się pasją i zainteresowaniem.  Dzięki temu ciągłe zdobywanie wiedzy nie jest dla nich uciążliwym obowiązkiem, lecz robią to z zamiłowania do swojego zawodu i chęci bycia konkurencyjnym w swojej branży. Takie osoby mają szansę zostać dobrymi specjalistami i dzięki temu zarabiać więcej.

Dowiedz się więcej