Płyty ze spienionego PCV – właściwości i charakterystyka

Płyty ze spienionego PCV – właściwości i charakterystyka

Na rynku dostępne są różne płyty produkowane z tworzywa. Wśród nich są również płyty ze spienionego PCV. Posiadają wiele zalet, a co za tym idzie mają szerokie zastosowanie. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie są tego rodzaju płyty, jakie mają właściwości oraz zastosowanie.

Czym są płyty ze spienionego PCV?

PCV spienione to płyty, które mają postać płyt wyprodukowanych z polichlorku winylu oraz wykonane są z wykorzystaniem techniki swobodnego spieniania. Dzięki temu płyty te wewnątrz posiadają regularną strukturę oraz zamknięte komórki. Natomiast z zewnątrz powierzchnia płyty ze spienionego PCV jest gładka. Ponadto są lekkie i sztywne. Na rynku płyty ze spienionego PCV dostępne są w różnych rozmiarach oraz grubościach.

Właściwości płyt ze spienionego PCV

Jak wspomniano, płyty ze spienionego PCV mają bardzo szerokie zastosowanie. To dzięki wielu właściwościom jakie posiadają. Jedną z nich jest wyjątkowa łatwość w obróbce mechanicznej oraz termicznej. Można w nich łatwo wiercić, ciąć je oraz frezować. Dzięki temu płyty ze spienionego PCV można łatwo formować i wycinać z nich różne kształty. Warto również dodać, że tego rodzaju płyty można ze sobą w bardzo prosty sposób łączyć. Wykorzystać można to tego śruby, wkręty czy klej. Ogromną ich zaletą jest wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych. Posiadają niski poziom absorpcji wody oraz są odporne na promieniowanie słoneczne. Dlatego płyty ze spienionego PCV mogą być wykorzystywane to tworzenia elementów zarówno wnętrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Zastosowanie płyt ze spienionego PCV

Płyty ze spienionego PCV w dużej mierze wykorzystywane są w branży reklamowej. Wykorzystuje się je do tworzenia wielu materiałów reklamowych i informacyjnych. Przykładem mogą tu być plansze reklamowe, tablice informacyjne, szyldy reklamowe, dekoracje sklepowe, a także pojedyncze litery, które można z płyt wyciąć, a następnie wykorzystać do celów reklamowych lub informacyjnych. Wykorzystuje się je również do tworzenia stojaków reklamowych oraz innych elementów konstrukcji przestrzennych. Dzięki swoim właściwościom płyty ze spienionego PCV wykorzystywane są do tworzenia materiałów poligraficznych. Można je bowiem wykorzystać do druku cyfrowego oraz sitodruku. Oprócz branży reklamowej czy poligraficznej płyty ze spienionego PCV wykorzystuje się również w budownictwie. Często wypełnia się nimi drzwi i okna. Dodatkowo idealnie nadają się do tworzenia sufitów podwieszanych czy ścianek działowych. Innymi słowy, często stosowane są do tworzenia zabudowy różnego rodzaju lokali.