Skup płyt winylowych przez antykwariat – krok po kroku

Skup płyt winylowych przez antykwariat – krok po kroku

Płyty winylowe swoje czasy świetności miały dobrych kilkadziesiąt lat temu, mimo to spora część wtedy wyprodukowanego nakładu, wciąż zalega w piwnicach i na strychach domów w całej Polsce.

Dlaczego ich nie wyrzucić? Niektórzy mają nadzieję, że to długoterminowa inwestycja, a inni po prostu zapomnieli o ich istnieniu. Faktem jest, że są jeszcze ludzie, którzy doceniają głębię i ciepło dźwięku, które można wydobyć z klasycznego gramofonu i chętnie kupują dobrze zachowane egzemplarze. W tym artykule skupimy się na tym, jak krok po kroku sprzedać niepotrzebne winyle w antykwariacie.

Jak przygotować się do sprzedaży płyt?

Skup płyt winylowych przez antykwariat - krok po krokuPrzede wszystkim przejrzyj swoją kolekcję. Posegreguj płyty według gatunków muzycznych, a przyspieszysz proces sprzedaży. Ponadto odłóż na osobne stosy małe płyty tzw. single oraz pocztówki dźwiękowe, bajki, płyty osiedlowych kapel i takie, które mogą już nie nadawać się do odsłuchu. Antykwariaty raczej nie skupują wszystkich rodzajów płyt. Taka segregacja pomoże już na starcie odrzucić to, czego na pewno od Ciebie nie kupią.

Jeśli antykwariat posiada swoją stronę internetową, to zajrzyj na nią przed wybraniem się do punktu sprzedaży. Jest opcja, że mają tam listę płyt gramofonowych, które ich nie interesują. Najchętniej kupowane gatunki muzyczne to rock, jazz, blues, metal i punk — każdy w różnych odmianach i językach.

Gdzie zacząć?

Jeśli Twoje winyle są już posortowane to czas uderzyć do ludzi, którzy mogą chcieć je od Ciebie kupić. Są na to dwa sposoby:

1. Idź prosto do antykwariatu

Sposób dla ludzi, którzy wolą o swojej kolekcji porozmawiać bezpośrednio ze sprzedawcą w antykwariacie. Jest średnio wygodny, jeśli masz naprawdę dużą kolekcję płyt. Nawet po ich wcześniejszym posortowaniu, sprzedawca może spędzić sporo czasu na przejrzeniu i wycenieniu wszystkiego, a są jeszcze inni klienci.

2. Rozejrzyj się w internecie

Sposób zdecydowanie wygodniejszy z punktu widzenia sprzedającego. Znajdź antykwariat, który Cię interesuje i zadzwoń tam. Zazwyczaj wystarczy, że prześlesz listę swoich płyt lub zdjęcia okładek na maila i gotowe — masz wycenę. W przypadku małych ilości antykwariat może wysłać kuriera, który odbierze zapakowane przez Ciebie winyle, a pieniądze zostaną przelane na Twoje konto. W przypadku dużych kolekcji kupujący mogą chcieć odebrać winyle osobiście, prosto z Twojego domu i zapłacić gotówką.

Ten sposób, nie ogranicza Cię do korzystania tylko z usług lokalnych antykwariatów.

Cena — czego się możesz spodziewać?

Na cenę jednej płyty winylowej składa się kilka czynników, więc widełki cenowe są dosyć szerokie. Możesz liczyć na kwoty od 2 zł do 50 zł za sztukę, chociaż istnieją egzemplarze, za które dostaniesz dużo więcej. Kupujący biorą pod uwagę wykonawców i tytuły płyt, konkretne wydania (rok, wytwórnia, numer wydania), stan albumu i wielkość posiadanej kolekcji.