Najczęściej popełniane błędy podczas nauki pływania

Najczęściej popełniane błędy podczas nauki pływania

Pływanie jest obecnie jednym z najlepszych sportów, dzięki któremu rozwijamy swoją aktywność fizyczną. Pomaga nam ono poprawić nasze samopoczucie, korygować postawy ciała oraz wpłynąć ogólnie na całe zdrowie. Pływanie jest odpowiednie dla osób, które dopiero chciałyby zacząć swoją przygodę ze sportem, ale także jest wskazane wszystkim osobom, które już aktywnie uprawiają sport.

Z doświadczenia wielu osób, które uczyły się pływać wynika, iż nauka pływania wcale nie jest taka trudna. Jednym z powodów, dla których ludzie nie chcą pływać jest strach przed wodą. Żeby szybko nauczyć się pływać powinniśmy przede wszystkim polubić pływanie. Jeżeli ktoś nie lubi wody i nie lubi sportu to zarówno czy to osoba dorosła, czy też dziecko będzie miało opory przed wejściem do wody jak i nauką pływania.

Na początek ważne jest, aby nową osobę, która dopiero uczy się pływać, zachęcić prostymi ćwiczeniami, aby nauka pływania wydawała się zabawą. Kiedy już dochodzi do pierwszej lekcji z instruktorem, to powinien on pokazać jak zacząć, objaśnić nowemu uczniowi jak będą wyglądać lekcje oraz jakich ruchów będzie wymagał.

Ważne jest także, aby osoba, która uczy się dopiero pływać została przez instruktora poinformowana jak będzie się czuć po wykonaniu konkretnego zadania. Istotne jest także to aby nauka pływania odbywała się etapami i żeby każda nowa lekcja pokazywała nowe i bardziej zaawansowane elementy pływania i była trudniejsza od poprzednich.

Najczęściej popełniane błędy podczas nauki pływania

Najczęstszym błędem, który można zauważyć jest wywieranie dużego nacisku na nową osobą początkującą. Często również nakładane jest zbyt szybkie lub zbyt wolne tempo ćwiczeń, a także brak jest motywowania ucznia. Istnieją bowiem błędy, które są bardzo często popełniane przez instruktorów pływania, ale także wiele błędów popełniają sami uczący się.

Wiele błędów technicznych wpływa na utrudnienie pływania, przez co zmniejszana jest efektywność i wpływa to również na to, że osoba ucząca się pływania bardzo szybko się męczy i poddaję. Instruktor powinien zwracać uwagę na każdy nawet najmniejszy ruch, który jest wykonywany nieprawidłowy sposób.

Najczęstsze błędy podczas nauki pływania kraulem na plecach:

 • za duże skręty tułowia
 • nieprawidłowy oddech: niepełny wydech lub opóźniony wydech
 • za mocne wygięcie w lędźwiach, albo załamania w biodrach
 • brak rytmicznej pracy nóg i złe ustawienia samych stóp
 • proste nogi podczas wykonywania ruchów oraz zbyt wysokie ich podnoszenie
 • nazbyt wysokie trzymanie głowy

Najczęstsze błędy podczas nauki pływania żabką:

 • brak rytmiki w oddechu
 • gwałtowny powrót ramion do przodu przy bardzo napiętych mięśniach
 • odwiedziona palce dłoni podczas wiosłowania
 • przekroczenie ramionami linii barków w momencie końcowego pociągnięcia
 • duże usztywnienie w stawach skokowych
 • zbyt głębokie zanurzanie głowy lub za wysokie podnoszenie jej do wykonania wdech
 • nieodpowiedni kąt ugięcia ud w stosunku do linii tułowia w końcowej fazie przygotowania do wiosłowania

W celu uniknięcia błędów podczas nauki pływania najlepiej korzystać z oferty profesjonalistów jakim jest firma Agama Sport. Kliknij tutaj i sprawdź jej ofertę nauki pływania.