Kim jest groomer i na czym polega jego praca?

Kim jest groomer i na czym polega jego praca?

Groomer – to nikt inny jak fryzjer zwierząt. Nazwa profesji pochodzi od angielskiego czasownika: to groom – pielęgnować, przygotowywać.

Groomer – fryzjer dla zwierząt

Kim jest groomer i na czym polega jego praca?Zawód ten uprawiany jest w wielu krajach, w ostatnich czasach zaczyna cieszyć się popularnością również w Polsce. Zakres obowiązków profesjonalnego groomera obejmuje szereg zabiegów pielęgnacyjnych przy psiej oraz kociej sierści. Są to: mycie, kąpiele, strzyżenie, czesanie, trymowanie – czyli usuwanie martwej sierści, czyszczenie uszu, mycie zębów, przycinanie pazurków, usuwanie insektów. Oprócz tych podstawowych czynności, zwierzęcy fryzjer może urządzać kąpiele i masaże relaksacyjne pupili. Poza tym na specjalne życzenie i oczywiście za zgodą właścicieli, wykonuje prace upiększające, tj.: malowanie pazurków, farbowanie sierści a nawet stosowanie specjalnych perfum dla zwierząt. Te ostatnie zabiegi stosowane są zazwyczaj w przypadku zwierząt wystawowych. Zwierzątko wychodzące spod rąk profesjonalnego groomera ma być zrelaksowane i wyglądać reprezentacyjnie. Dobry specjalista dysponować powinien dobrej jakości wyposażeniem służącym do tych wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych w tym: nożyczkami, cążkami, wanną do kąpieli, środkami dezynfekcyjnymi, czy specjalnym stołem. Może on pracować w już istniejącym zakładzie, początkowo dojeżdżać do klientów lub od razu założyć własny gabinet.

Jak zostać groomerem?

Aby zostać groomerem wystarczy posiadać wykształcenie średnie, należy jednak ukończyć odpowiedni kurs w tym kierunku. Obecnie przy stale rosnącej popularności tego zawodu pojawiają się już szkoły groomerskie. Kurs trwa do dwóch tygodni. Praktykanci opanować muszą metody behawioralne, a więc wyrobić sobie odpowiednie podejście do zwierząt. Dlatego liczą się tu predyspozycje do wykonywania tego zawodu. O ile pod względem wykształcenia niemal każdy może sobie pozwolić na zmierzenie się z takim kursem, o tyle nie każdy nadaje się do pracy ze zwierzętami. Nie da się ukryć, iż podstawowym kryterium jest bezwzględna miłość do zwierząt, umiejętność podejścia do nich, cierpliwość i skrupulatność. Ważne są też: zmysł estetyczny i zdolności manualne, bez których wykonywanie zabiegów upiększających byłoby nieudolne.

Osoba przystępująca do kursu powinna wykonać odpowiednie badania w kierunku alergii i astmy, których posiadanie uniemożliwiłoby wykonywanie tego zawodu. Podczas kursu przyszli groomerzy wchodzą w posiadanie wiedzy teoretycznej – poznają narzędzia, kosmetyki do pielęgnacji, przyswajają informacje na temat rodzajów skóry i sierści psów i kotów. Następnie uczą się strzyżenia, czesania i innych zabiegów na manekinach. W niektórych miejscach kursanci mają okazję pracować już z żywymi zwierzętami pod okiem specjalistów. Koszt takiego kursu wynosi około od około 2000zł. Wyszkolony groomer musi być stale otwarty na nowe techniki i produkty pojawiające się co jakiś czas na rynku. Dbać przede wszystkim o dobro i komfort swoich klientów. Tak by wizyta u tego typu specjalisty nie kojarzyła im się z czymś niemiłym i nie przysparzała stresu. Zarówno dla groomera jak i dla właściciela priorytetem ma być spokój i szczęście zwierzęcia.

Więcej o pracy groomera dowiesz się ze strony profesjonalnego psiego fryzjera – www.psifryzjerkrakow.pl