Poznaj najpowszechniejsze triki ubezpieczycieli na nie wypłacanie odszkodowań z OC

Poznaj najpowszechniejsze triki ubezpieczycieli na nie wypłacanie odszkodowań z OC

Wypadki komunikacyjne, jak wiadomo zdarzają się dosyć często i w większości wiążą się one z różnymi problemami. Problemy te mogą odnosić się, między innymi do odszkodowania, jakie powinien zapłacić nam ubezpieczyciel z tytułu polisy OC sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie muszą zapłacić swoim klientom, nawet milionowe odszkodowania, co sprawia że starają się one oszczędzać jak najbardziej się da, co następuje poprzez zaniżanie należnych odszkodowań. Podejmują one takie działanie, jakie sprawią że mogą oszczędzić, jak najwięcej. Jakie są triki ubezpieczycieli na niewypłacanie pełnych odszkodowań OC?

Do kogo powinniśmy się zgłosić po odszkodowanie?

Jeżeli byliśmy uczestnikiem wypadku drogowego, to musimy spisać odpowiedni protokół, nierzadko musimy ponadto wezwać odpowiednie służby i natychmiast poinformować o szkodzie ubezpieczyciela. Nie możemy zapominać o tym, że poszkodowany dostanie odszkodowanie nie od swojego ubezpieczyciela, natomiast od towarzystwa, u którego polisę wykupił sprawca wypadku.

Kalkulacja szkody pierwszym ruchem do mniejszego odszkodowania

Im pojazd starszy, tymże większe zagrożenie, iż ma one części zamienne zamiast oryginalnych. Ubezpieczyciel będzie starał się to wykorzystać. Bardzo niejednokrotnie zdarza się, iż odszkodowanie płacone poprzez ubezpieczycieli jest podparte na taryfikatorze części zamiennych, jakie z natury rzeczy są tańszymi. W tymże wypadku nie jesteśmy bez żadnych szans, wprost odwrotnie, towarzystwo może tak postąpić tylko w sytuacji, w jakiej wyrażamy na to zgodę bądź także, gdy w naszym pojeździe przed wypadkiem znajdowały się już części zamienne. Musimy wiedzieć, że jeżeli przygotowujemy odwołanie od wyceny szkody OC, to powinniśmy powołać się na art.363 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym naprawienie szkody powinno być zrealizowane według wyboru osoby poszkodowanej, poprzez przywrócenie stanu poprzedniego lub też zapłatę równoważnej sumy pieniężnej.

Kłopoty ze zwrotem kosztów samochodu zastępczego

Twoje auto po wypadku może być unieruchomione na dłuższy czas, natomiast to znaczy kłopoty. Pojazdem dojeżdżałeś do pracy, zawoziłeś dzieci do szkoły oraz jeszcze woziłeś matkę na zabiegi. Żeby móc dalej żyć tak jak żyłeś, bierzesz pojazd z wypożyczalni. Niestety ubezpieczyciele nie zawsze chcą refundować wydatki pojazdu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy. Najpopularniejszy argument towarzystw jest taki, iż osoby nie wykonujące działalności gospodarczej nie wymagają aut zastępczych. Takie twierdzenie jest pozbawione podstaw prawnych.