Konsolidacja kredytów co to jest i na czym polega?

Konsolidacja kredytów co to jest i na czym polega?

Wielu z nas ma na swoim koncie kredyt do spłaty. Nie ma chyba nikogo dorosłego, kto ani razu nie zaciągnął choćby małego kredytu. Zdarza się, że wystarczająca zdolność kredytowa pozwala nam na spłacanie kilku rat naraz. Ale niekiedy dobra passa trwa niedługo. Najczęściej wtedy kiedy utracimy źródło dochodu lub stracimy płynność finansową. Brak wystarczających środków uniemożliwia nam regularną spłatę zaciągniętych kredytów. Wówczas uśmiecha się do nas szczęście i spotykamy na swojej drodze bank, który proponuje nam konsolidację naszych zobowiązań.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Zanim wyjaśnimy sobie zasadę działania takiego kredytu, warto wiedzieć co oznacza słowo: konsolidacja. Konsolidacja to nic innego jak połączenie w całość, zespolenie czy zjednoczenie. Tak też działa to w przypadku kredytów. Bank oferując nam konsolidację zobowiązań zaczyna od sprawdzenia naszej zdolności. Sprawdzane są nasze pożyczki, jak ma się sytuacja w innych bankach tzn. czy nie mamy większych zaległości czy egzekucji komorniczych. Jeśli sytuacja nie jest patowa i nie mamy komornika na ,,karku” to jesteśmy w domu. Po pozytywnej weryfikacji bank przechodzi do przedstawienia oferty. Konsolidacja kredytów opiera się przede wszystkim na łącznej wielkości naszych zobowiązań. Od ich wysokości zależy kapitał kredytu o jaki wnioskujemy w banku. Jeśli pozwoli nam na to zbadana zdolność kredytowa to bank udziela nam kredytu. I co dalej?

Podpisujemy umowę i zabieramy pieniążki do domu płacąc kolejną ratę? Nic bardziej mylnego. Kiedy już kredyt (kapitałowo dorównujący naszym innym kredytom) zostanie nam formalnie udzielony, bank wymaga od nas spłaty pozostałych zobowiązań i dostarczenie potwierdzeń ich całkowitej spłaty, do kredytowej dokumentacji. Często zamiast fizycznego dostarczania gotówki do innych banków, na specjalnym oświadczeniu klient proszony jest o podanie numerów kont zaciągniętych pożyczek. Na podane konta kredytowe przelewany jest nowo zaciągnięty kapitał. Dla lepszego zrozumienia warto przedstawić konsolidację na przykładzie.

Przykład:

Pan Marek ma do spłaty co miesiąc pięć rat: 150 zł, 120 zł, 300 zł, 620 zł oraz 250 zł. Ich suma wynosi 1440 zł. Pan Marek poprzez brak nowych zleceń
w firmie w której pracuje, otrzymuje mniejsze wynagrodzenie. Chciałby zmniejszyć sumę miesięcznych rat, aby mieć więcej środków dla siebie. Bank obliczył na podstawie dokumentów, że łączna suma jego pozostałych zewnętrznych zobowiązań wynosi 32 150 zł. Aby skonsolidować je bank udzielił Panu Markowi, kredytu w wysokości 40 000 zł z miesięczną ratą 552 zł na 89 miesięcy. Po dostarczeniu do banku numerów kont, zlecono przelew z kapitału kredytu na kredyty w innych bankach i tak Pan Marek został z jedną ratą. Nie musi już co miesiąc wpłacać do banków 1440 zł lecz 552 zł, oszczędzając tym samym ponad 800 zł. Z kredytu również otrzymał dodatkowe środki, inwestując w lokaty, aby mieć coś na ,,czarną godzinę”.

Konsolidacja kredytów nie jest niczym trudnym do zrozumienia. Najprościej ująć można to w kilku zdaniach. Konsolidując zaciągnięte pożyczki otrzymujemy nowy kredyt, którego wysokość jest uzależniona od właśnie zewnętrznych umów, a także od naszej zdolności kredytowej. Scalenie kredytów jest wygodną formą rozwiązania naszych finansowych problemów i daje nam możliwość skonsumowania pozostających środków pieniężnych w przyjemniejszy sposób.