Jak wyegzekwować dług od osoby prywatnej?

Jak wyegzekwować dług od osoby prywatnej?

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest zawsze łatwiejsze niż ich spłata. Przekonują się o tym zwykle klienci firm pożyczkowych czy banków, którzy optymistycznie wzięli pożyczkę, ale już po kilku ratach okazało się, że nie mają z czego jej spłacić. Czasem osoba prywatna może mieć tak dużo zobowiązań, że nawet nie starcza jej na rachunki za media i w firmach dostarczających takie usługi też ma długi. Ale po pierwsze długi same nie znikną, a po drugie każda firma ma prawo dochodzić spłaty długu zaciągniętego przez osobę prywatną. A nawet obecnie nawet osoba prywatna, która pożyczyła pieniądze czy przedmiot innej osobie prywatnej może dochodzić swoich praw i wyegzekwować spłatę długu. Jak to zrobić?

Umowa i inne dokumenty

Nie da się ukryć, że najłatwiej jest egzekwować długi, które oparte są na zawartej umowie, gdzie obie strony do czegoś się zobowiązują. W przypadku umowy pożyczki jedna strona zobowiązuje się jej udzielić, a druga spłacić ją w wyznaczonym terminie. Mając taki dokument ma się dowód w sprawie. Jednak obecnie wiążące są też umowy słowne, o ile były zawarte przy świadkach czy nawet ustalenia w formie wiadomości elektronicznych np. e-mail, jeśli tylko jasno było w nich napisane kto i jakie posiada zobowiązanie.

Droga sądowa czy windykacja?

Jeśli dług istnieje wobec osoby prywatnej to najlepszą metodą może być windykacja polubowna czyli próba porozumienia się z dłużnikiem. Jeśli to nie wychodzi można złożyć pozew do e-sądu. Jednak trzeba mieć jasne i niepodważalne dowody na przykład umowę, rachunek, dowody, że udzielono np. pożyczki w postaci wyciągu bankowego oraz dowody braku wpłaty. E-sądy pozwalają na uzyskanie wyroku w sprawach finansowych. Dlatego musi być to dług w formie pieniężnej.

Z kolei przedsiębiorcy także mogą zacząć od windykacji. Niektóre firmy mają swoje działy, inne zatrudniają zewnętrzne firmy windykacyjne, a jeszcze inne korzystają z firm, które wspomagają windykację – https://buzzz24.com/. Część dłużników reaguje pozytywnie na widok windykatora i np. po rozłożeniu długu na niskie raty zaczyna go spłacać. Jeśli to nie działa przedsiębiorca może wystąpić do sądu o nakaz zapłaty. Gdy dłużnik się od niego nie odwoła i zapadnie klauzula wykonalności to można spodziewać się spłaty długu.

Jeżeli do spłaty nie dojdzie wystarczy wystąpić do sądu o zabezpieczenie spłaty długu. We wniosku wskazuje się jego sposób np. zajęcie wynagrodzenia z tytułu spłaty. Gdy zapadnie wyrok i zostanie on uprawomocniony to z wyrokiem i tytułem wykonawczym, gdzie napisane są rodzaje zabezpieczeń, czyli zajęć jakie nastąpią na majątku dłużnika, wystarczy udać się do komornika, który zajmie się odzyskaniem długu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *