Sztuczna Inteligencja w biznesie – korzyść czy zagrożenie?

Sztuczna Inteligencja w biznesie – korzyść czy zagrożenie?

Sztuczna inteligencja oferuje niesamowite możliwości, które mogą przydać się w biznesie. Potencjał do wykorzystana w tym obszarze jest większy niż kiedykolwiek do tej pory. Praktycznie każda działalność mogłaby skorzystać z niekwestionowanych zalet zaawansowanej informatyki połączonej z robotyką. Jednak jest to nadal nowe pojęcie, które budzi przede wszystkim niepokój. Wielu menedżerów wie, że sztuczna inteligencja to szansa na szybszy i lepszy rozwój ich biznesu, ale strach opóźnia proces decyzyjny. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Zalety i wady sztucznej inteligencji

Zalety

Sztuczna Inteligencja w biznesie – korzyść czy zagrożenie?Sztuczna inteligencja to nieocenione wsparcie w wielu branżach. Pozwala na znaczne usprawnienie obsługi klienta, optymalizację procesów logistycznych, zwiększenie efektywności kampanii reklamowych oraz na lepsze przewidywanie zachowań konsumenckich. Automatyzacja w obszarze produkcji, analizy danych czy marketingu niesamowicie podnosi efektywność i zwiększa dochody przedsiębiorstwa. Takie działania wpływają na oszczędność: czasu, zasobów oraz pieniędzy. Decyzje mogą być podejmowane szybciej, a równocześnie eliminuje się ludzkie błędy. Większa liczba danych pozwala na wybór skuteczniejszych strategii oraz maksymalizację zysków ze sprzedaży towarów lub usług. Jeśli kadra zarządzająca w firmie jest otwarta na zmiany, a zastosowanie nowych technologii nie jest utożsamiane z potencjalnym zagrożeniem, to sztuczna inteligencja może przenieść biznes na o wiele wyższy poziom.

Wady

Sztuczna inteligencja sprawia, że maszyny, programy, roboty mogą zachowywać się podobnie jak ludzie. To wpływa na rentowność, produktywność oraz wyniki finansowe. Mimo wielu niekwestionowanych zalet, sztuczna inteligencja niesie ze sobą również pewnie wady oraz ograniczenia. Podstawowym problemem jest koszt. Wdrożenie nowych technologii jest bardzo drogie na początkowym etapie. Inwestycja w zaawansowane rozwiązania to poważne przedsięwzięcie. Ponadto, obowiązkowo trzeba zadbać o: aktualizację oprogramowania, ochronę danych, kompatybilność z innymi systemami i urządzeniami. Ryzyko utraty kodu lub danych jest bardzo poważnym zagrożeniem, którego nie wolno bagatelizować. Sztuczna inteligencja stwarza również problemy natury etycznej. Wykorzystanie nowych technologii pozwala na pełną automatyzację niektórych działań, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników. Zwolnienia lub potrzeba przekwalifikowania wielu osób, by mogły wykonywać obowiązki na innych stanowiskach pracy, to dodatkowy koszt oraz nieunikniona reorganizacja wszystkich procesów.

Aktualnie nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i jaki będzie stosunek korzyści do wad przy implementacji sztucznej inteligencji w biznesie. Na razie jest to z pewnością szansa, którą można mądrze wykorzystać podczas planowania strategii rozwoju firmy.