Zastosowanie bloczków samokopiujących

Zastosowanie bloczków samokopiujących

Hurtownie, magazyny, czy gabinety lekarskie to tylko przykładowe miejsca, w których można znaleźć bloczki samokopiujące. Pozwalają one nie tylko wystawić druk, ale również potwierdzenie, co bardzo ułatwia pracę. Nie powinien dziwić zatem fakt, że druczki samokopiujące znajdują zastosowanie w coraz większej ilości branż. 

Druczki samokopiujące – zastosowanie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bloczki samokopiujące są konieczne we wszelkich dokumentach albo formularzach, które są ręcznie wypełniane tylko z jedną kopią. Lekarze na bloczkach samokopiujących wypisują zalecenia dla pacjentów, z kolei pracownicy magazynów oraz hurtowni mogą na nich wystawiać zamówienia oraz druki magazynowe. W zdecydowanej większości przedsiębiorstw druczki samokopiujące będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku wystawiania faktur. 

Ponadto bloczki samokopiujące bardzo często wykorzystywane są jako bilety, papier do przelewów lub inne materiały ścisłego zarachowania. Warto podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego szablonu pod druczki samokopiujące. W zależności od branży mogą być drukowane w różnym formacie, różnej ilości tabel czy miejsc do wypełnienia.

Należy także pamiętać, że każda z podpiętych pod oryginał kopii, wydrukowana jest na popierze o innej kolorystyce, dzięki temu można odróżnić ją od oryginału. Bardzo ważną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie bloczków samokopiujących  jest sprawdzenie czy papier, który został wykorzystany do ich konstrukcji jest odporny nie tylko na temperaturę, ale również ciemnienie, światło oraz wilgoć.

Zasada działania bloczków samokopiujących

Bloczki samokopiujące są sklejone na grzbiecie półprzeźroczystym klejem, a także tworzą stos ułożonych na przemian kartek, które z kolei są zadrukowane na odpowiednim papierze samokopiującym CB, a także CF których gramatura wynosi 80 g/m2. Nie wszyscy znają zasadę działania tych druków. Przeważnie ich część wierzchnią jest papier CB. To właśnie na nim drukowana jest pierwsza warstwa kompletu samokopiującego, która w zdecydowanej większości przypadków jest oryginałem dokumentu. Kopiowanie właśnie na tym papierze jest możliwe przez to, że spodnia strona kartki jest pokryta odpowiednimi mikrokapsułkami, które zawierają substancję kopiującą.

Następnym elementem jest CFB – Copy Front and Back, jest to strona wierzchnia, która absorbuje substancję kopiująca z warstwy CB. Tak samo jak wcześniej wspomniana strona, zawiera ona mikrokapsułki z substancją kopiującą. Ostatnią stronę stanowi oczywiście papier CF, czyli Copy Front. Właśnie ta strona jest odpowiedzialna za absorbowanie substancji kopiującej z wcześniejszych warstw. Z kolei spodnia strona także nie różni się niczym od klasycznych papierów.

Bloczki samokopiujące są do kupienia w internetowej drukarni online – https://druczki.eu