Kopanie bitcoin o co chodzi?

Kopanie bitcoin o co chodzi?

Popularność na bitcoina cały czas wzrasta. Z dnia na dzień coraz więcej osób dowiaduje się o potencjale, jaki drzemie w tej cyfrowej walucie. Bitcoin jest obecnie najszybszy środkiem płatniczym na świecie, a dodatkowo jest również bardzo bezpieczny. Do potwierdzenia transakcji przez Bitcoin wykorzystywane są moce obliczeniowe, które oferują komputery z własnej sieci.

Na czym polega kopanie Bitcoin?

Samo wydobywanie Bitcoin odnalazło swoje zastosowanie i jest to wyrażenie, które zostało zaczerpnięte z wydobywania złota. Górnicy wykorzystują komputery jako koparki i zaoferowanie mocy obliczeniowej do sieci wydobywają monety. Jest to nagroda za używanie bardzo dużej ilości prądu.

Komputery, czyli tak zwane koparki sprawdzają odpowiednią liczbę kontroli transakcji oraz czy nadają one odpowiedni algorytm szyfrowania. W momencie, gdy szyfrowanie jest prawidłowe wysyłane zostaje potwierdzenie.

Kolejny pojęciem, które musimy zrozumieć jest BlockChain.

Wszystkie transakcje są odpowiednio pogrupowane pod blokiem i każdy blok Bitcoin odpowiada równowartości 10 minut. Głównie stąd wzięła się nazwa łańcuch bloków, czyli BlockChain.

Gdy dojdzie już do rozwiązania każdego bloku, to zostaje wygenerowana nowa liczba monet, które są przekierowane do górników uczestniczących w jego rozwiązanie.

Następnym pojęciem jest Halving. Jest to niesamowity proces, który zarówno jest bardzo prosty i w jego trakcie zwiększania się blockchain’u Bitcoina zostaje także zmniejszona podaż monet. Mówiąc najprościej Halving jest spadkiem nagrody o 50% za każdy blok. Realizowany jest po określonym cyklu trwającym 4 lata, czyli jest o 210 000 bloków.

W 2016 roku dokładnie w lipcu mieliśmy ostatni Halving i wtedy nagroda za rozwiązanie bloku została zmniejszona 25 BTC na 12,5 BTC. Proces ten będzie się odbywać cały czas i zostanie zakończony dopiero w momencie, gdy zostanie wydobyta maksymalna liczba wszystkich dostępnych na rynku Bitcoinów. Przyjmuje się, że będzie to rok około 2140 i zostanie wydobyte wszystkie 21 000 000 dostępnych Bitcoinów.

Gdy dopiero powstawał Bitcoin to wszystkie transakcje związane z nim były darmowe. Teraz jednak zostały wydane różnego rodzaju prowizję, które otrzymują między innymi giełdy wymiany walut cyfrowych oraz portfele użytkowników. Skorzystają na tym także górnicy, którzy mają pierwszeństwo do przetwarzania tego rodzaju transakcji i mają tutaj najwyższe prowizję.

Cyfrowa waluta Bitcoin jest obecnie jednym z najnowocześniejszych dostępnych form transakcji i jeszcze wiele będziemy o tej walucie słyszeć.