Wakacyjna praca w Niemczech – opłacalna? Sprawdź prognozy dla Euro?

Wakacyjna praca w Niemczech – opłacalna? Sprawdź prognozy dla Euro?

Prace sezonowe, które skierowane są szczególnie dla osób, zainteresowanych podjęciem krótkoterminowego zobowiązania, są doskonałą formą dorobienia do budżetu. Studenci i osoby, dysponujące wolnym czasem w okresie wiosenno-letnim, znajdą wiele ofert zagranicznych, w których proponowane jest sezonowe zatrudnienie. Podczas, gdy polski rynek prac sezonowych coraz szerzej opanowują Ukraińcy, my wciąż chętnie wyjeżdżamy za zachodnią granicę w poszukiwaniu wyższych zarobków, warunkujących lepszy poziom życia.

Rynek niemiecki, wciąż atrakcyjny dla polskich pracowników oferuje wiele możliwości zatrudnienia w okresie wakacyjnym. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, warto poszukać pracy poprzez kontakt z agencją zatrudnienia, która stanie się gwarantem naszego bezpieczeństwa oraz nie zgadzać się na przejęcie przez pracodawcę w depozyt naszych dokumentów. 

Kurs Euro

Średni kurs Euro, utrzymujący się obecnie na poziomie 4,15 zł, odnotowuje spadek wartości i spadek ten będzie według prognoz, utrzymywał się przez kilka miesięcy. Dopiero pod koniec roku wartość Euro delikatnie wzrośnie, by spaść w połowie 2019 r. Pracownicy, zatrudniani na wakacje w Niemczech muszą pamiętać, że bez uzyskania pozwolenia na pracę można być zatrudnionym przez okres do czterech miesięcy. Następnie pozwolenie trzeba uzyskać, po udokumentowaniu przez pracodawcę, że Niemcy nie są zdolni do tegoż zajęcia.

Najpopularniejsze kierunki zatrudnienia w Niemczech

Wakacyjna praca w Niemczech – opłacalna? Sprawdź prognozy dla Euro?Najbardziej popularne kierunki zatrudnienia w Niemczech wśród pracowników sezonowych to głównie zawody budowlane, w których jako specjalista, można osiągnąć najwyższe stawki godzinowe z możliwych, plasujące się w granicach 12 – 13 € za godzinę pracy. Pracownik wykwalifikowany, jak blacharz czy elektryk może zarobić nawet 13 – 14 € w godzinę. Mniej opłacalne są zawody, w których nie jest konieczne specjalistyczne wykształcenie, pracownicy produkcji, opiekunki dziecięce, sezonowi zbieracze owoców zarabiają średnio mniej niż 10 €/godzinę. Opiekun medyczny, który zdecyduje się zaopiekować schorowaną osobą w Niemczech, zarobi około 10 € za godzinę pracy. W przeliczeniu miesięcznym nie pozwala więc osiągnąć pułapu 2000 Euro. W gastronomii płace są zróżnicowane, najlepiej wynagradzane są młode kelnerki, które potrafią osiągnąć dochód około 3000 €, lecz zatrudnienie jest ryzykowne z moralnego punktu widzenia. Pracując w porozumieniu z agencją pracy, zwykle tymczasowej, pracownik wakacyjny musi pamiętać, że od wynagrodzenia odliczana jest jeszcze kwota prowizji dla agencji, wypada doliczyć koszt wyżywienia oraz (w zależności od umowy) noclegu. 

Jeżeli nie posiadamy alternatywy w kraju, warto wyjechać i zdobyć cenne doświadczenie, jednak należy liczyć się z tym, że praca wakacyjna w Niemczech nie jest sposobem na szybkie wzbogacenie się, zwłaszcza przy spadającym kursie Euro.

Sprawdź: Ile kosztuje Euro